Studentky a studenti ani po dvou letech od první středoškolské stávky za klima neustávají ve svém boji za rychlé a spravedlivé řešení klimatické krize. V pátek 19. 3. hnutí Fridays for Future pořádalo v rámci stávky dvanáctihodinový stream. Připojili se tak k vrstevníkům protestujícím po celém světě pod heslem #NoMoreEmptyPromises, které poukazuje na neplnění slibů ze strany politiků a političek.
Svou aktivitou chtěli studenti a studentky upozornit na zásadní ohrožení, jež postupující změna globálního klimatu nadále představuje, a to i navzdory momentálnímu úbytku mediální pozornosti v souvislosti s tragickými následky koronavirové pandemie. Ve středečním prohlášení se proto rovněž připojili k pěti mezinárodním požadavkům, které adresovali političkám a politikům.
Studenti a studentky také vyzvali veřejnost ke sledování streamu, v jehož programu nechyběla například panelová debata o občanské angažovanosti či přednáška o prázdných slibech českých politiků a političek.
Prohlášení hnutí Fridays for Future
Jsou to již dva roky, co tisíce českých studentů a studentek poprvé vyrazily v čase pátečního vyučování do ulic, aby se svou stávkou zasadily o rychlé a spravedlivé řešení klimatické krize. Postupující změna globálního klimatu je stále zásadní hrozbou pro celé lidstvo, ačkoliv v posledním roce v mediálním prostoru částečně ustoupila do pozadí vlivem tragických následků koronavirové pandemie.
Řešení obou krizí je nicméně navzdory neustálým slibům politiků v nedohlednu. V případě té pandemické má nečinnost a neschopnost odpovědných politických činitelů bezprostřední následky v podobě tisíců mrtvých. Neochota řešit krizi klimatickou pak nemá v současnosti takto drtivé přímé dopady, o to však mohou být její důsledky do budoucna ničivější.
Liknavost a nezodpověnost vládních politiků demonstruje i jejich přístup ke konci těžby a spalování uhlí v ČR. Uhelné elektrárny jsou v českém prostředí s přehledem největším producentem emisí skleníkových plynů, jež zapříčiňují klimatickou změnu. Přesto dodnes nebylo rozhodnuto o datu jejich odstavení.
Uhelná komise ustavená v reakci na naše stávky v létě 2019 byla příslibem nezávislého expertního orgánu, jenž na základě odborných poznatků a diskuse otevřené zástupcům dotčených společenských skupin (zejména obyvatel uhelných regionů či zaměstnanců fosilního průmyslu) předloží vládě komplexní scénář rychlého a spravedlivého odklonu od uhlí. Jednalo se ale o příslib falešný a prázdný – složení komise bylo od počátku terčem kritiky například proto, že mezi členy nefiguroval jediný klimatolog nebo klimatoložka, lékař či lékařka nebo zástupci a zástupkyně mládeže, její jednání potom bylo dlouhodobě netransparentní a problematické.
Především však ani jeden z termínů zvažovaných komisí, včetně nakonec zvoleného roku 2038, není dostačující s ohledem na plnění závazků vyplývajících pro ČR z Pařížské dohody, v rámci níž se státy zavázaly udržet globální oteplení pod hranicí 1,5 °C do roku 2030. Čeští politici tak znovu prokazují, že jejich sliby jsou jen prázdná slova, a to i na mezinárodní scéně.
Nechceme poslouchat další prázdné sliby. Je načase začít ke klimatické krizi přistupovat jako ke skutečnému ohrožení, kterým je. Připojujeme se proto ke svým vrstevníkům po celém světě a jménem generace, která bude důsledky změny klimatu zasažena nejvíce, žádáme, aby byla bezodkladně přijata potřebná opatření, a vyzýváme české i světové lídry k #NoMoreEmptyPromises a zavázání se k následujícím bodům:
Red (Zdroj: Fff ČR)