Důležitá novela zákona o podporovaných obnovitelných zdrojích energie (POZE) čeká v Poslanecké sněmovně na druhé čtení. Novelu by mělo plénum sněmovny projednat ve 2. a 3. čtení v rámci 98. schůze. Průběh legislativního procesu pečlivě monitorují zejména provozovatelé solárních instalací. Významný dopad ale bude mít také na teplárenství, průmysl a dopravu a další obory národního hospodářství Česka.
Základním bodem sporu poslanců je kontrola přiměřenosti dotací na základě tzv. vnitřního výnosového procenta (IPR), a to zejména pro fotovoltaické zdroje vybudované v letech 2009 a 2010. Těmto je zatím navrženo IPR ve výši pouze 6,3 %, což je podle názoru nejen solárníků vysoce diskriminační. Například Solární asociace proto na svých webových stránkách vyzývá své členy, aby se co nejdříve ještě obrátili přímo na své poslance. Pro řadového zákonodárce totiž může být vnitřní výnosové procento až příliš abstraktním pojmem. Pokud se ale seznámí s důsledky, jaké bude mít snížení povolené ziskovosti pro konkrétního podnikatele, potažmo pro jeho zaměstnance, pak mu to může jednoduše přiblížit celou problematiku sektorového šetření a jeho dopadů.
Nastavení IPR se pochopitelně nelíbí ani České fotovoltaické asociaci, ale výhradu mají i Svaz průmyslu a dopravy a Hospodářská komora ČR.
„Ministerstvo průmyslu a vláda nastavily pro fotovoltaické elektrárny ukazatel vnitřního výnosového procenta na nejnižší možné úrovni 6,3 procenta. To by pro řadu provozovatelů bylo likvidační, protože takový výnos z investice by nepokryl ani jejich náklady na úroky z úvěrů na stavbu elektrárny,“ vysvětluje PR manažerka Svazu průmyslu a dopravy ČR Lenka Dudková.
„Nastavení ukazatele IRR pro fotovoltaické elektrárny ve výši 6,3 % je mimo právní realitu. V původním zákoně z roku 2005 byla zajištěna návratnost vložených prostředků na 15letou návratnost. Pokud bychom přepočetli tuto historickou hodnotu návratnosti, bez výpočtu diskontní sazby, dostáváme tak návratnost 15,9 roku. Tímto retroaktivním návrhem jsou dehonestovány a pošpiněny morální zásady podnikání a hrubě podkopána Ústava a ústavní principy České republiky v novodobé historii,“ říká výkonný ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule. ČFA vítá skutečnost, že část poslanců vyslyšelo připomínky veřejnosti, Česká fotovoltaické asociace, Solární asociace i Svaz průmyslu a dopravy ČR a předložili pozměňovací návrhy, které sjednocují hodnotu vnitřního výnosového procenta z investice (tzv. IRR) všech obnovitelných zdrojů na stejné 10,6 %. Tímto návrhem je odstraněná diskriminace některých energetických oborů a může proto dále posuzovat, zda provozovatelé elektráren nepobírají, resp. nepobíraly nadměrnou dotační podporu.
Na novelu čeká i Teplárenské sdružení ČR a žádá sněmovnu o projednání již na probíhající schůzi. Při dalším odkladu by se legislativní proces zřejmě nepodařilo v tomto volebním období dokončit, což by mělo důsledky pro transformaci teplárenství, které se připravuje k přechodu z uhlí na nízkoemisní energetické zdroje. Neschválení zákona by se projevilo i při tvorbě rozpočtu ČR pro další období a negativně by ovlivnilo čerpání prostředků z evropských fondů.
„Rozumíme závažnosti nastavení výše vnitřního výnosového procenta při kontrole nadměrné podpory. Nicméně neustálé předkládání nových návrhů v nás budí spíše dojem snahy o zablokování novely jako takové. Čtyři miliony lidí připojených na soustavy zásobování teplem se ale nesmí stát rukojmími nezvládnutého boomu fotovoltaiky v letech 2009 a 2010,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela.
Red (Zdroje: Asociace a sdružení)
Foto archiv/E21