Expertní orgán Evropské komise, Společné výzkumné středisko (JRC), vyneslo rozsudek nad budoucností jaderné energie. V aktuálně zveřejněné zprávě ji označilo za udržitelnou. Krok kritizují ekologické organizace. Komise však zdůraznila, že verdikt JRC není konečným krokem a přehodnotí jej ještě další odborníci.
Evropská komise od loňska pracuje na podrobnostech tzv. taxonomie udržitelných investic, která je součástí zelené politiky EU. Legislativa má přinést větší transparentnost do investičního prostředí a zabránit tzv. greenwashingu, tedy klamnému označování produktů a činností za šetrné k životnímu prostředí.
V současné době vzniká seznam „zelených“ produktů, činností a technologií. Aby mohly být označené za šetrné k životnímu prostředí, musí splnit alespoň jedno ze šestice environmentálních kritérií a zároveň nečinit výrazné škody životnímu prostředí. Za čisté zdroje energie jsou považovány ty obnovitelné, jmenovitě slunce, vítr či voda. Naopak uhlí a lignit jsou špinavými zdroji. V případě jádra a zemního plynu však ještě není úplně jasno a názory členských států na ně se liší.
Silná podpora jádra i plynu zní ze zemí závislých na fosilních palivech. Ty argumentují tím, že jaderná energie je nízkoemisní zdroj, díky kterému se budou moci zbavit uhelných elektráren. Sedm unijních zemí včetně Česka k zařazení jaderné energie do zelené taxonomie vyzvalo Evropskou komisi minulý týden ve společném dopise. „Jsme přesvědčení, že všechny dostupné technologie s nulovými a nízkými emisemi, které přispívají ke klimatické neutralitě, by měly být nejen uznané, ale i aktivně podporované Evropskou unií,“ napsaly státy v dopise. „Platí to zejména pro jadernou energii, jejíž rozvoj je jedním z hlavních cílů Smlouvy o založení společenství Euratom, která zavazuje instituce EU k její podpoře,“ uvedla skupina zemí, do které se řadí Česko, Francie, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.
Red (Zdroj: Euractiv.cz)
Foto archiv/Pixabay