Evropská komise přijala finální verzi Národního plánu obnovy ČR. To na své návštěvě v Praze potvrdila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeován spolu s předsedou vlády Andrejem Babišem. Evropská rada nicméně bude náš plán schvalovat až v září, červencový termín, v jehož rámci proběhne schválení zhruba poloviny evropských plánů, česká vláda nestihla.
K procesu tvorby a schvalování Národního plánu ČR, významného i z hlediska rozvoje moderní energetiky v Česku, se ve svých komentářích postupně vyjadřují také zástupci nevládních organizací a profesních svazů, které se energetikou a životním prostředím zabývají.
- Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, k tomu řekl: „Otevření programů financovaných z Národního plánu obnovy důležité pro celý sektor obnovitelných zdrojů a transformaci energetiky, pro domácnosti je zásadní pokračování Nová zelená úsporám, pro podnikatele dotace na malé a střední, zejména střešní fotovoltaické elektrárny do 1 MW v místě spotřeby, pro veřejné budovy pak pokrytí velkého zájmu o projekty v rámci úspor včetně nových obnovitelných zdrojů." „Kladné stanovisko komise je pozitivní, ve schválení jsme s nadějí doufali již při posledním jednání rady ministrů, zdržení do září nemusí vadit, důležité je zohlednit doporučení Evropské komise, rychle dokončit dlouho připravované nastavení a rychle spustit, včetně například předfinancování z národních prostředků, bude-li třeba. Schválení Národního plánu obnovy také snad urychlí přípravu a spuštění nových operačních programů včetně OP TAK, kde bude podnikatelům otevřena cesta k dotacím na všechny obnovitelné zdroje, které na to čekají.”
- Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl: „Po otevření modernizačního fondu pro volně stojící a velké střešní solární elektrárny je toto další, možná ještě důležitější krok k nastartování opravdového růstu. Otevření podpory pro podnikatele a domácnosti je nejvíce očekávané, v praxi registrujeme velký zájem, který stále sílí.” „Rychlé spuštění a zjednodušení administrace budou pro co největší množství projektů zásadní, pokud se povedou, oboje vidíme jako zásadní a po celou dobu přípravy prosazuje.”
- Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, k přijetí plánu sdělila: „Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v Praze potvrdila finální verzi Národního plánu obnovy, který vláda chystala od srpna minulého roku. Český plán nicméně Evropská rada schválí až v září, červencový termín, v jehož rámci proběhne schválení zhruba poloviny plánů, česká vláda nestihla. Do poslední chvíle se jednalo zejména o adaptačních opatřeních v oblasti vody či lesů, u kterých EK požadovala dlouhodobě výrazné úpravy (například garance, že protipovodňová opatření budou přírodě blízká či podmínky pro přírodě blízké hospodaření v lesích). Řada požadavků komise, které byly často v souladu s odborným názorem českých expertů a expertek, byla do NPO zapracována, posíleny byly také investice do revitalizace krajiny a posílení retence vody v ní v gesci Ministerstva životního prostředí. O skutečném dopadu NPO na stav krajiny rozhodne ale až realizace konkrétních projektů, jejichž rizika budou nevládní organizace dále monitorovat."*
Red (Zdroje: Komora OZE a Hnutí DUHA)
Foto archiv/vlada.cz