18.08.2021 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Senátní podpora moderní energetice

Senát České republiky na svém zasedání navrhl významné úpravy nedávno schválené sněmovní novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), které po případném schválení Poslaneckou sněmovnou umožní po mnoha letech stagnace restart OZE v Česku. Novela zákona POZE je pro jejich restart zásadní, neboť do roku 2030 lze očekávat zdvojnásobení spotřeby energie právě z OZE. Aby zákon vstoupil v platnost, musí finální návrh novely schválit sněmovna a podepsat prezident. Poslední schůze sněmovny má naplánovaný začátek na 13. září.

Podporu u senátorů získal klíčový poslanecký návrh, který rozšiřuje typy zdrojů pro aukční podporu také o solární elektrárny. Senát také upravil možnou výnosnost v rámci tzv. kontrol překompenzace podpory pro stávající obnovitelné zdroje. Výnosnost zvýšil na společný interval v rozmezí 8,3–10,6 % IRR, což odstraňuje hrozbu bankrotů zejména pro fotovoltaické elektrárny. Senátem nicméně prošel původní poslanecký návrh na zavedení dodatečného solárního odvodu pro instalace z let 2009 a 2010 ve výši deset procent.

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, k tomu také řekl: „Jde také o čas. Bez tohoto zákona by totiž Česko ztratilo další roky, přitom ale v modernizaci energetiky a rozvoji obnovitelných zdrojů potřebuje naopak zrychlit. Před Českem je náročný úkol: do roku 2030 zvýšit podíl čisté energie na 30 %, tedy zdvojnásobit současný podíl obnovitelných zdrojů. Schválený zákon je k tomu nezbytnou podmínkou. A z druhé strany, rozvoj OZE je současně nezbytnou podmínkou pro rychlé odstavení uhelných elektráren.”

„Podpora Senátu v zavedení intervalu je rozumný krok, který může zamezit likvidační variantě pro mnohé provozovatele fotovoltaických elektráren. Pomohli odvrátit nejhorší katastrofu, která se na celý solární sektor valila,“ říká Veronika Šilhová, výkonná ředitelka Solární asociace. Ale dodává, že samotný interval pro posouzení IRR ještě neodstraňuje diskriminaci některých zdrojů energie a řešení spíše problém odkládá do budoucna. Solární asociace ale zásadně nesouhlasí s návrhem na zavedení v pořadí už třetí solární daně, což představuje každoroční snížení garantované podpory o 20 % v případě instalací z roku 2010 a 10 % pro instalace z roku 2009. Za posledních jedenáct let zažili investoři již osmkrát snížení podpory či jiné retroaktivní zásahy do jejich podnikání. A stát vždy tvrdil, že je to naposledy. Dnes investoři především očekávají, že stát a politici k nim budou přistupovat férově.

Návrhy senátu včetně zahrnutí solární energetiky do aukcí vítá i Svaz moderní energetiky. “Solární aukce jsou nástroj, který může levně a efektivně zajistit splnění českého závazku ve snižování emisí, a to výstavbou fotovoltaických elektráren. Může se jednat například o průmyslově znečištěné lokality po bývalých dolech. Navíc je solární energie nejlevnější řešení pro dekarbonizaci české energetiky. Právě princip soutěže je výhodný pro spotřebitele, neboť se na trh dostanou jen projekty, které nabízí levnou energii,” připomíná Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Tomáš Jagoš, expert Hnutí DUHA, k senátnímu návrhu řekl: “Senát dnešním rozhodnutím vrátil návrh zákona o obnovitelných zdrojích zpět sněmovně a oprávněně požaduje doplnění fotovoltaiky do zákonného výčtu obnovitelných zdrojů energie, které mají mít od příštího roku nárok na státní podporu. Změna, pokud ji sněmovna během září schválí, tak může v Česku významně pomoci transformaci energetiky a posilování nezávislosti obcí i domácností na zdražující se fosilní elektřině.”

Senátní verze zákona obsahuje i několik důležitých technických prováděcích ustanovení, bez kterých by zákon v praxi rovněž nefungoval. Senát také doplnil pozitivní dílčí úpravu pro malé vodní elektrárny. Společně s úpravami provedenými v Poslanecké sněmovně např. v oblasti zpřesnění podmínek pro modernizace zdrojů na biomasu a bioplyn je novela důležitá pro všechny druhy obnovitelných zdrojů, protože přináší celkový rámec potřebný pro jejich rozvoj.*

Red (Zdroje: Svazy a sdružení)

Foto archiv/Energie 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down