V posledních týdnech zažíváme po celé Evropě bezprecedentní nárůst cen energií, který se dotkne i České republiky. Ceny elektřiny dokonce překonaly dosavadní rekord z roku 2008 a je možné, že dále porostou. Podle analytické společnosti Ember je na vině zejména cena zemního plynu a roli hraje i cena emisních povolenek. Nárůst má ale víc příčin a vláda je musí ve svých opatřeních zohlednit objektivně a co nejdříve.
Informace vyšla v časopise Energie 21 č. 5/2021.
Podle ekologických a rozvojových organizací sdružených v Klimatické koalici a Zeleném kruhu je třeba zejména na růst ceny emisních povolenek pohlížet především jako na přenesení škod způsobovaných fosilními palivy na zdraví a životním prostředí do jejich ceny. Navíc růst ceny znamená i růst výnosů pro stát, který je může použít na snižování fosilní závislosti.
Spalování fosilních paliv je však hlavní příčina změny klimatu a ekonomické dopady nekontrolovatelného růstu teploty by byly násobně větší, než náklady na redukci emisí skleníkových plynů a zastavení růstu teploty na relativně bezpečné úrovni.
Některé státy, jako třeba Španělsko, Řecko nebo Belgie, již dávno plánují a přijímají opatření, aby ochránily domácnosti před pádem do energetické chudoby. Česká vláda oproti tomu nedokázala včas snížit naši závislost na fosilních palivech, nesplnila ani vlastní plány na zvyšování účinnosti využití energií v domácnostech i v průmyslu a na ochranu lidí začíná pomýšlet až teď.
Sociální otázku konce fosilních paliv je nutné okamžitě řešit přijetím opatření, která ochrání české domácnosti před pádem do energetické chudoby. Může mezi ně spadat například široce dostupný příspěvek na energie. Zdrojem financování by měly být v první řadě desítky miliard korun získávané z aukcí emisních povolenek na národní úrovni. Zajištění energetických potřeb musí být dostupné pro každého. Zároveň je potřeba nesvazovat domácnosti na léta dopředu závislostí na plynu.
Systémovým řešením pro udržení přiměřených nákladů na energie jsou ale masivní investice (například s využitím peněz nabízených Evropskou unií) do snižování spotřeby energie i akumulace energie a spuštění programů pro podporu obnovitelných zdrojů energie. Ty už dnes totiž poskytují nejlevnější elektřinu a teplo a pomáhají zajistit nezávislost na rostoucích cenách fosilních paliv.
Red (Zdroj: Ekologická sdružení)
Foto archiv/Euro.cz