11.01.2022 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Navrhnou systémová řešení

Do pražského sídla Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zavítal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Chtěl se seznámit s aktivitami úřadu v kontextu nynější energetické krize. Zajímalo ho mimo jiné to, jak úřad kontroloval jednání skupiny Bohemia Energy. Vyjádřil také nespokojenost nad dosavadním počínáním ERÚ a požádal jeho vedení o návrh, jak bude podobným krizím předcházet. Rada ERÚ uvítala především možnost seznámit ministra s fakty a vysvětlit svůj postup a přístup.

„Energetický regulační úřad by podle mě měl zastávat roli skutečného dohledu nad trhem s energiemi. Tedy předcházet energetickým krizím a chránit tak občany naší země. Ostatně i zákon, kterým je tento úřad zřízen, uvádí, že ERÚ má chránit zájmy spotřebitelů,“ řekl po schůzce s vedením úřadu novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodal: „Jenže jak všichni nyní zažíváme na vlastní kůži – energetická krize, a to velmi vážná energetická krize, Česko, české občany a české firmy postihla. A já jsem velmi nespokojen s dosavadním počínáním úřadu.“

Ministra zajímalo, co vedení ERÚ dělalo v době před 13. říjnem 2021, kdy ukončila dodávky energií svým přibližně 900 tisícům klientů Bohemia Energy. Už na začátku října totiž ukončila na Slovensku činnost firma Slovakia Energy, která patřila do skupiny Bohemia Energy a ministr chtěl vědět, jak na to ERÚ zareagoval.

„Zdá se mi, že počínání ERÚ ve vztahu k trhu s energiemi nejlépe shrnuje právě to, že sám skončil u dodavatele poslední instance. Je to stejně absurdní jako kdyby si centrální banka uložila část svých devízových rezerv v bance, která by následně skončila v nucené správě,“ říká ministr Síkela.

Ministr Síkela proto vedení úřadu požádal o jasný plán, jak bránit podobným krizím bránit v budoucnu. „Není možné nechat občany této země na holičkách tak, jako se to stalo za minulé vlády,“ dodává ministr.

MPO aktuální informace k dodavatelům energií, kteří ukončili činnost, průběžně zveřejňuje na svém webu na adrese www.mpo.cz/energie. Zde jsou mimo jiné na jednom místě k dispozici otázky a odpovědi, tiskové zprávy, letáky, grafika či videa. Novinky se operativně publikují také na sociálních sítích. Zákazníci mohou využít také pomoc po telefonu na informační lince 1212 pod volbou 5.

„Rada ERÚ uvítala především možnost seznámit pana ministra s fakty. Ve veřejném prostoru zazněla a stále zaznívá řada dezinterpretací a domněnek o tom, jak mohl a měl regulátor postupovat, které nemají žádnou oporu v současných zákonech. Má-li se to změnit, je třeba diskutovat věcně, a taková dnes diskuze s panem ministrem u nás byla,“ řekl po setkání Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

ERÚ i Ministerstvo průmyslu a obchodu se dohodly, že během nadcházejících týdnů připraví návrhy na okamžitá i systémová opatření, která by podobnému vývoji, měla předcházet. „Na ministerstvo jsme některé naše návrhy posílali již před koncem loňského roku. Náš úřad je tu jako odborný partner vlády, a již jsme navrhli, jaké bychom jako úřad mohli anebo měli mít kompetence v důsledku probíhající celosvětové energetické krize. Pro skutečně účinné kroky bude potřeba upravit přinejmenším energetický zákon, kde bude úloha ministerstva zásadní,“ dodal Stanislav Trávníček.

Možné úpravy energetického zákona ministerstvo shromáždí během nadcházejícího měsíce, a to nejen od ERÚ. „O větší kompetence, pokud jde o kontrolu energetického trhu, jsme si už řekli například u zprostředkovatelů a víceméně jsme na posílení zákonných možností dozoru připraveni i u dodavatelů. Ale je to na vládě, respektive zákonodárcích, jestli nám je takříkajíc přiklepnou,“ uvedl předseda Rady ERÚ.

Red (Zdroj: MPO a ERÚ)

Foto archiv/ERÚ

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down