Podle nové zprávy Energy Transition Investment Trends 2022 dosáhly globální investice do energetické transformace v roce 2021 celkem 755 miliard dolarů – nový rekord – díky rostoucím klimatickým ambicím a politickým opatřením ze strany zemí po celém světě. Zprávu zveřejnila výzkumná společnost BloombergNEF (BNEF).
Energy Transition Investment Trends je roční účetní závěrka BNEF o tom, jak moc se podniky, finanční instituce, vlády a koncoví uživatelé zavázali k přechodu na nízkouhlíkovou energetiku.
Čistá energie a elektrifikace (zahrnující obnovitelné zdroje, jadernou energii, skladování energie, elektrifikovanou dopravu a elektrifikované teplo) dohromady představovaly drtivou většinu investic ve výši 731 miliard USD. Vodík, zachycování a ukládání uhlíku a udržitelné materiály tvoří zbytek v celkové výši 24 miliard dolarů.
Investice vzrostly téměř ve všech sektorech zahrnutých ve zprávě: obnovitelné energie, skladování energie, elektrifikované dopravy, elektrifikovaného tepla, jaderné energie, vodíku a udržitelných materiálů. Pouze zachycování a ukládání uhlíku (CCS) zaznamenalo pokles investic, ačkoli v roce bylo oznámeno mnoho nových projektů.
Sektor obnovitelné energie, který zahrnuje větrné, solární a další skutečně obnovitelné zdroje, zůstává z hlediska investic největším sektorem a v roce 2021 dosáhl nového rekordu ve výši 366 miliard USD, což je o 6,5 % více než v předchozím roce. Elektrifikovaná doprava, která zahrnuje výdaje na elektrická vozidla a související infrastrukturu, byla druhým největším sektorem s investovanými 273 miliardami dolarů. S rostoucím prodejem elektrických vozidel rostl tento sektor v roce 2021 převratným tempem 77 % a v roce 2022 by mohl předběhnout obnovitelnou energii v dolarovém vyjádření.
Rekordní částky byly investovány ve všech třech regionech zahrnutých ve zprávě: Asie a Tichomoří (APAC), Evropa, Střední východ a Afrika (EMEA) a Amerika (AMER). APAC bylo největším regionem pro investice s 368 miliardami USD (téměř polovina celosvětového souhrnu) a regionem s nejvyšším růstem o 38 % v roce 2021. Investice do energetické transformace v regionu EMEA vzrostly v roce 2021 o 16 % a dosáhly 236 miliard USD. V Americe vzrostly investice o 21 % na 150 miliard USD.
Čína byla opět největší jednotlivou zemí pro investice do energetické transformace a v roce 2021 vyčlenila 266 miliard dolarů. Spojené státy byly na druhém místě ze 114 miliardami dolarů, ačkoli členské státy EU jako blok vyčlenily více, a to 154 miliard dolarů. Německo, Velká Británie a Francie uzavřely prvních pět zemí pro investice do energetické transformace v roce 2021. Asijsko-pacifické země nyní drží čtyři z deseti nejlepších míst, pokud jde o úroveň investic do energetické transformace, přičemž Indie a Jižní Korea se připojily k Číně a Japonsku.
Albert Cheung, vedoucí analýzy ve společnosti BloombergNEF, řekl: „Globální krize komodit vytvořila nové výzvy pro sektor čisté energie a zvýšila vstupní náklady pro klíčové technologie, jako jsou solární moduly, větrné turbíny a baterie. V této souvislosti je 27% nárůst investic do energetického přechodu v roce 2021 povzbudivým znamením, že investoři, vlády a podniky jsou více než kdy jindy odhodláni k přechodu na nízkouhlíkové hospodářství a považují ho za součást řešení současného otřesu n energetickém trhu.”*
Ašr (Zdroj: BNFF)
Foto archiv/Businessinfo