Jedním ze světových trendů, který se i v souvislosti s nastupující krizí na energetickém trhu šíří také do České republiky, je zvyšující se obliba energeticky efektivní výstavby. Budovy, které využívají nástroje a zásady této efektivity, mají podstatně nižší energetickou náročnost, díky čemuž šetří zdroje nutné pro výrobu energie, peněženky svých majitelů a samozřejmě i životní prostředí.
Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 6/2021.
Evropské předpisy požadavky na úspory energie v budovách postupně zpřísňují. Splnit je lze zejména využitím obnovitelných zdrojů energie a systémů komunitní energetiky.
V expertní skupině Frank Bold efektivní využívání obnovitelných zdrojů energie dlouhodobě podporujeme. Jsou to z principu právě decentralizované zdroje energie, které dokáží vyrábět energii v místě či poblíž místa spotřeby. Tím umožňují zapojit se do energetického trhu a tím pádem získat snazší přístup k energii také občanům, malým a středním podnikatelům, obcím či bytovým domům. Fungují tak mimo jiné jako prevence energetické chudoby. Navíc minimalizují dopad výroby energie na životní prostředí a napomáhají nám zachovávat čistý vzduch a zdravé podmínky k životu pro nás i další generace.
Už v současné době v českých podmínkách vznikají bytové domy využívající nástroje pro šetrné nakládání s energií. Ekonomické a udržitelné bytové domy s fotovoltaickou elektrárnou a baterií, kde se vlastníci či nájemci sdružují do jednoho subjektu, by se však postupně měly stát běžným řešením pro novou výstavbu, rekonstrukci či modernizaci takové zástavby.
Kromě efektivních nástrojů na využívání maxima spotřebovávané energie může napomoci finanční i energetické úspoře také energetické samozásobitelství. Právě projekty využívající samovýrobu energie se navíc v blízké budoucnosti dočkají mnohem většího prostoru než doposud. Energetický regulační úřad je totiž plánuje podpořit změnou vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou. Vyhláška vznikne během roku 2022 s účinností od 1. 1. 2023.
Vstup projektů komunitní energetiky na energetický trh, který by usnadnil decentralizaci české energetiky a vznik energeticky efektivních budov, má takzvaný zimní balíček evropské legislativy. V českých podmínkách zatím nicméně není postavení energetických komunit přesně vymezeno a kvůli tomu se také nevyužívá jejich plný potenciál. Než však budou překážky pro rozvoj komunitní energetiky z českého právního řádu odstraněny a chybějící místa zaplněna, je nutné poskytnout podporu i aktuálně vznikajícím společenstvím a projektům. Bylo by proto vhodné již aktuální právní předpisy upravit tak, aby byly kompatibilní s evropskou legislativou a současně usnadňovaly fungování komunitních energetických projektů. S vyšším nárůstem jejich počtu totiž můžeme počítat i v souvislosti s přípravou hned několika dotačních programů, které česká vláda připravuje.
Laura Otýpková, Frank Bold
Obrázek:
Trend energeticky efektivní výstavby se postupně rozšíří i do České republiky. Foto archiv/Frank Bold