09.03.2022 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ukončení závislosti na ruském plynu

Evropská komise plánuje již v letošním roce snížit závislost Evropské unie na ruském plynu o dvě třetiny a závislost na ruských dodávkách zcela ukončit "mnohem dříve než v roce 2030". Dosáhnout toho chce rychlejším přechodem na alternativní dodávky a čistou energii. Informovala o tom například ČTK (vyjádření Komise je zde).

Komora OZE již v prosinci 2021 identifikovala 15 klíčových opatření pro rozvoj jednotlivých druhů obnovitelných zdrojů a sestavila z nich doporučení vládě (zde), jak do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů. Ve vztahu k návrhu Komise jsou hlavní tato opatření:

  • Zefektivnit zastaralé a regionálně nesjednocené povolovací procesy, jež zásadně brzdí rozvoj především větrných a vodních elektráren a zcela chybí pro sektor geotermální energie. Vyřízení všech povolení k výstavbě by nemělo trvat déle než dva roky.
  • Zvýšit hranici pro pořízení nového zdroje elektřiny (typicky fotovoltaiky) bez nutnosti získat licenci pro podnikání v energetice z 10 na 30 kW a současně zrušit nutnost stavebního povolení: střešní fotovoltaika není zásahem do stavby podobně jako klimatizace.
  • Vytvořit legislativní podmínky pro přípravu, realizaci a provoz geotermálních zdrojů včetně ukládání energie do horninového prostředí.
  • Podpořit instalaci nových technologií u bioplynových stanic, které rozšíří jejich funkce o zajištění výkonové rezervy pro stabilizaci elektrizační soustavy, výrobu vodíku a výrobu a vtláčení biometanu. Cílem je využít jejich schopnost podpory stability elektrické sítě, dodávky obnovitelného plynu do plynárenské soustavy i dodávku tepla tam, kde je to efektivní.
  • Aktualizovat hodnoty emisních faktorů elektřiny v nové vyhlášce o energetickém auditu/posudku. To podpoří projektanty v navrhování ekologických tepelných čerpadel do nových a rekonstruovaných budov.
  • V rámci strategie transformace teplárenství zintenzivnit podmínky pro přechod na obnovitelné zdroje.

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, k tomu řekl: „Očekáváme, že Komise a členské státy se teď ještě víc zaměří na maximální zjednodušení povolovacích procesů, podmínek veřejné podpory a odstraňování bariér pro co nejrychlejší udržitelný rozvoj obnovitelných zdrojů. Jde o další urychlení procesů nastartovaných v rámci Green Deal a Fit for 55. V obnovitelných zdrojích musíme šlápnout na plyn.”*

(Zdroj: Komora OZE)
MVE v Berouně. Foto archiv/Energie 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down