21.03.2022 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodina Země k ochraně klimatu

V sobotu 26. března 2022 se koná Hodina Země, největší celosvětový happening na záchranu klimatu. Během akce na hodinu zhasnou veřejná osvětlení v obcích, řada památek a dominant, připojí se i domácnosti. Hodina Země připomíná, že změna klimatu se týká nás všech a je nutné ji řešit i v současné tíživé době. Kampaň v České republice koordinuje Ekologický institut Veronica.

Do kampaně se zapojují města a obce, instituce i jednotlivci. Přihlašování probíhá přes webové stránky Hodiny Země (www.hodinazeme.cz). Na stejných stránkách je vidět i mapa a seznam aktuálně přihlášených.

„I přes hluboký soucit s účastníky válečného konfliktu je potřeba si připomenout, že pro naši udržitelnou budoucnost je zcela zásadní řešit souběžně i změnu klimatu, která bohužel na vyřešení situace nepočká. Klimatický rozvrat, způsobený zejména používáním fosilních paliv, nezadržitelně pokračuje. Symbolickým propojením světa v Hodině Země dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet”, vysvětluje důvody pořádání Hodiny Země organizátorka Hana Machů.

Východiskem z klimatické krize, na němž se shoduje svět i Evropa, je cesta k uhlíkové neutralitě, opuštění fosilních paliv, dekarbonizace. V tomto procesu je velmi významná role obcí. Spočívá v přípravě strategických plánů na dosažení uhlíkové neutrality, v pozornosti věnované využívání obnovitelných zdrojů energie, v důrazu na úspory energie v budovách - při výstavbě, rekonstrukcích i provozu.

„Nejde ale jen o klima. Cenu, kterou platíme za svou závislost na fosilních palivech, dokládá i současný ukrajinský konflikt. Platby za ropu a fosilní plyn totiž nezřídka končí právě v rukou diktátorů či autoritářských režimů. Snadno se tak mohou stát zdrojem financování útlaku či války, jak v těchto dnech vidíme doslova ‘za humny’ právě na případu ruské agrese vůči Ukrajině. Řešení? Energetické úspory a lokální, obnovitelné a decentralizované zdroje energie. Odměnou za rychlou transformaci nám bude nejen stabilnější a přívětivější klima, ale i bezpečnější svět,” říká Jitka Martínková z Klimatické koalice.

Do Hodiny Země 2021 se loni, i v době pandemie, zapojilo 145 obcí, včetně 17 statutárních měst, dále 110 firem a organizací a 6 památek. Přihlásilo se rekordních skoro 3000 jednotlivců, z nichž si 1230 stanovilo svůj klimatický závazek, celková roční úspora ze všech závazků je skoro 3300 tun CO2.*

(Zdroj: Ekologický institut Veronica a Klimatická koalice)

Foto archiv/E21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down