15.03.2022 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Distributoři plynu počítají s vodíkem

Vodík hraje zásadní roli v evropské energetické transformaci. Uvědomují si to i plynárenští distributoři, kteří se už na příchod vodíku začali připravovat. Je mezi nimi i největší český distributor plynu GasNet, který se připojil k iniciativě dalších 66 evropských distributorů a plynárenských organizací Ready4H2.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 1/2022.

O vodíku jako o alternativě dnes používaných paliv se nejčastěji uvažuje v energetice, průmyslu a dopravě. Jednou z otázek, které se aktuálně řeší, je problematika takzvaných ostrovních provozů, a to jak v kontextu decentralizace energetiky, tak s ohledem na budoucnost například nízkoemisní výroby oceli v Evropské unii.

„Pro Českou republiku je dobrou zprávou, že se k rozvoji vodíkové infrastruktury přihlásil jak provozovatel tuzemské přepravní soustavy pro zemní plyn, společnost NET4GAS, tak provozovatelé plynárenských distribučních soustav,“ říká k tomu Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu (ČPS). „Do roku 2040 by napříč Evropou měla vzniknout páteřní vodíková síť o délce 40 tisíc kilometrů a ta by se měla dále rozvětvovat tak, aby umožnila co nejširší použití vodíkových technologií. V současnosti se proto realizuje celá řada projektů, které zkoumají nejvhodnější technologická řešení spojená jak s přepravou a použitím vodíku, tak s jeho uskladňováním v podzemních zásobnících plynu,“ dodává Lenka Kovačovská.

Distribuce energie má v celém procesu ozeleňování energetiky svoje pevné místo. To se samozřejmě týká i distribuce vodíku: bez připraveného distributora zůstávají plány na větší zapojení vodíku do energetiky (například našeho teplárenství) pouze na papíře.

Projekt Ready for Hydrogen (Ready4H2) chce spojit odborné znalosti a zkušenosti s vodíkem provozovatelů evropských distribučních soustav. Společně mají najít cesty, jak do sítě postupně přimíchávat bezemisní vodík k tradičnímu zemnímu plynu a jak začít se snižováním emisní stopy plynárenství. Na konci má být 100% čistý a bezemisní vodík v plynovodech pro domácnosti i velké průmyslové podniky.

Projekt Ready4Hydrogen poběží do února 2022 a na jeho konci by měly vzniknout tři konkrétní nové studie. První by mělo být porovnání, jak moc jsou distributoři zapojeni do vodíkových plánů svých jednotlivých zemí a jak jsou daleko s přípravou své infrastruktury na distribuci vodíku. Druhá analýza by měla ukázat, jak dokážou distributoři přispět k rozvoji celého spotřebitelského řetězce, aby se vodík prosadil jako pevná součást zelené energetiky.

Poslední studie by měla přinést základní jízdní řád proměny distribučních soustav v primární (a centrální) distribuční cestu pro vodík ke koncovým odběratelům.

(Zdroj: GasNet a ČPS)

Foto archiv/GasNet

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down