18.05.2022 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové jaderné elektrárny nejsou řešením

Ruská agrese vůči Ukrajině směruje energetickou debatu i k otázce, jak se vypořádat s rizikem výpadku ruského plynu. Omezení fosilních paliv ale vyžaduje i narůstající klimatické krize. Renomovaní mezinárodní experti se však shodují, že výstavba nových jaderných elektráren tomu nepomůže.

Výstavba jaderných elektráren trvá příliš dlouho, což dokládají i zkušenosti účastníků tendru na nový blok v Dukovanech. Prioritním řešením je rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů a energeticky efektivních technologií. Obnovitelné zdroje jsou také levnější – při rozpočítání celkových nákladů na vyrobené kilowatthodiny vycházejí lépe než fosilní paliva i jaderné elektrárny. Česko by tak mělo dominující orientaci na posilování jaderné energetiky přehodnotit.

To jsou hlavní závěry mezinárodní konference NEC 2022 – Co brání rozvoji jaderné energetiky v Evropě, kterou uspořádaly organizace Hnutí DUHA a Calla ve spolupráci s webovým portálem Euractiv.cz. V příspěvcích přednášejících také zaznělo:

- Felicia Aminoff, analytička Bloomberg New Energy Finance, řekla: “V nejbližších letech budou uhelné elektrárny nahrazovány solárními a větrnými, které jsou levnější a výrazně méně náročné na dobu výstavby než jaderné bloky. Větrné a solární elektrárny představují nejlevnější zdroje pro výrobu elektřiny po celé Evropě. Musíme odstranit bariéry, které brání ve využití jejich přínosů."

- Simon Müller, ředitel Agora Energiewende, řekl: “Když v Německu začal platit první zákon na podporu obnovitelných zdrojů, byly solární a větrné elektrárny vysokonákladové a okrajové technologie. V současné době se staly hlavní hnací silou globální energetické transformace.”

- Steve Thomas, emeritní profesor energetické politiky na University of Greenwich, řekl: “Česká republika má tři možnosti nákupu reaktoru s výkonem 1000 až 1200 MW – EPR1200 of francouzského Framatomu, APR1000 od korejské KHNP a AP1000 od Westinghouse ze Spojených států. Všichni tři dodavatelé se potýkají s vysokými náklady na výstavbu a protahováním projektů o řadu let. Navíc by šlo v případě francouzské a korejské varianty o vůbec první stavbu reaktoru v nižší výkonové řadě daného typu, což zvyšuje riziko technologických komplikací a dodatečných nákladů. Výstavba nového jaderného bloku je proveditelná pouze za podmínky, že významné ekonomické riziko na sebe vezmou čeští spotřebitelé elektřiny a daňoví poplatníci.”

- Edvard Sequens z Cally řekl: “Nový  jaderný reaktor v Dukovanech by mohl být spuštěn nejdříve v roce 2040, což nezajistí naši energetickou nezávislost na agresivním Rusku a ani nám nepomůže v klimatické krizi. Potřebujeme realistická dostupná řešení, tedy podporu pro využití dostupného potenciálu obnovitelných zdrojů energie, zateplování budov nebo energeticky efektivních technologií.”*

Profily řečníků jsou dostupné na www.nec2022.eu.

(Zdroj: Hnutí DUHA a Calla)

Foto archiv/IAEA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down