Evropská komise představila plán REPowerEU, který je její reakcí na obtíže a narušení celosvětového trhu s energií způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Naléhavé důvody pro transformaci evropského energetického systému jsou dva: ukončení závislosti EU na ruských fosilních palivech, která jsou využívána jako ekonomická a politická zbraň a stojí evropské daňové poplatníky téměř 100 miliard eur ročně, a řešení klimatické krize.
Tím, že bude Evropa jednat jako Unie, může svou závislost na ruských fosilních palivech ukončit rychleji. 85 % Evropanů se domnívá, že EU by měla co nejdříve snížit svou závislost na ruském plynu a ropě, aby podpořila Ukrajinu. Opatření obsažená v plánu REPowerEU mohou na tyto ambice reagovat úsporami energie, diverzifikací dodávek energie a urychleným zaváděním energie z obnovitelných zdrojů s cílem nahradit fosilní paliva v domácnostech, průmyslu a výrobě energie.
Zelená transformace posílí hospodářský růst, bezpečnost a opatření v oblasti klimatu, a to jak v Evropě, tak u našich partnerů. Ústředním prvkem plánu REPowerEU je Nástroj pro oživení a odolnost, který podporuje koordinované plánování a financování přeshraniční a vnitrostátní infrastruktury, jakož i energetických projektů a reforem.
Komise navrhuje provést cílené změny nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost za účelem začlenění specializovaných kapitol REPowerEU do stávajících plánů členských států na podporu oživení a odolnosti vedle velkého počtu příslušných reforem a investic, které jsou již v plánech na podporu oživení a odolnosti obsaženy. K tomuto procesu přispějí doporučení pro jednotlivé země vydaná v rámci cyklu evropského semestru 2022.
“Jednou z klíčových oblastí strategie REPowerEU je cíl pro produkci biometanu, který by mohl v Evropě prostřednictvím 35 miliard kubíků bioplynu nahradit až pětinu ruského plynu. Z odpadů a udržitelně pěstované biomasy může Česko vyrobit 1,3 mld. kubíků biometanu. Nejen, že tím nahradíme zemní plyn v energetice, ale podpoříme také pomocí organických zbytků náhradu části minerálních hnojiv pro zemědělství,” říká k tomu Jan Habart, předseda sdružení CZ Biom.
"Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nespotřebujeme. Díky kvalitně zateplenému domu s těsnícími okny ušetříte na energiích desítky tisíc korun ročně. Majitelé rodinných domků ale potřebují s těmito úpravami pomoct. Stát by jim měl nabídnout zvýhodněné úvěry na renovace, podpořit kvalitní poradenství pro přípravu projektů, a hlavně všem zájemcům jednoduše vysvětlit, jak na to," komentuje jednu z částí návrhu Petr Holub, ředitel společnosti Budovy21.
Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: „Urychlení přechodu na obnovitelné zdroje energie dá práci, ale je reálné a pomůže domácnostem i podnikům zbavit se závislosti na stále hůře dostupných a cenově nestabilních energiích z dovozu. Ale vyřízení všech dokladů pro malé střešní fotovoltaiky nesmí trvat déle, než pro instalaci klimatizace a povolovací proces pro větrnou elektrárnu a další obnovitelné zdroje musí trvat maximálně dva roky, ne deset. To jsou jen příklady za všechny. Obnovitelné zdroje mohou být perspektivou pro transformaci českého průmyslu. Odhaduji, že může jít o tisíce firem.“
(Zdroj: EK a nevládní organizace)
Foto archiv/The Mayor