26.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Paroplynová elektrárna u Mělníka?

Společnost ČEZ předkládá úředníkům k posouzení záměr na stavbu hned tří paroplynových zdrojů nedaleko středočeského Mělníka. Nahradit mají dožívající uhelné bloky Elektrárny Mělník, po kterých převezmou i výrobu tepla pro Prahu. Záměr je zatím v raném stadiu posouzení dopadu na životní prostředí (proces EIA).

Příprava dokumentace pro řízení EIA pro nově plánovanou plynovou elektrárnu společnosti ČEZ u Mělníka zabrala devět měsíců. Nepočítáme-li nový jaderný zdroj v Dukovanech, tak se jedná o jeden z největších energetických projektů v Česku. Na proces EIA naváže územní a stavební řízení.

Podle předloženého záměru mají v areálu Elektrárny Mělník vyrůst tři paroplynové elektrárny s plánovaným spuštěním v letech 2026, 2029 a 2030. Tři nové energetické zdroje mají mít v součtu elektrický výkon okolo 1000 megawattů. Vedle výroby elektřiny budou produkovat také teplo pro východní polovinu Prahy, Mělník a Neratovice. Doplní je záložní plynová kotelna o výkonu 140 MWt a zřejmě také chystaný zdroj na energetické využití odpadu. Spotřeba zemního plynu bude ohromná, zhruba 1,35 miliardy metrů krychlových ročně. To odpovídá zvýšení spotřeby plynu v Česku o zhruba 15 procent.

Vedení společnosti ČEZ věří, že v době spuštění nové elektrárny už nebude dostupnost ani cena plynu představovat problém. „Jde o zdroje, které zde budou postupně zprovozněny nejdříve v období let 2026 až 2030. v té době bude situace na trzích s plynem zcela jiná než nyní. Předpokládáme, že ve středním a dlouhodobém horizontu plyn bude dostupný, a to nejen realizací dodávek LNG, ale i zajištěním nových trhů a postupným navyšováním využití alternativních plynných paliv včetně spalování vodíku,“ sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Přechod na bezemisní paliva slibuje ČEZ i v dokumentaci předložené ministerstvu. Zemní plyn zde označuje jako přechodové palivo, jehož spotřeba bude postupně klesat v závislosti na dostupnosti nízkoemisních paliv – tedy hlavně vodíku a biometanu. Tato náhrada se má odehrát do roku 2035 tak, jak v nové taxonomii zelených financí požaduje Evropská komise.

(Zdroj: ČTK)

Foto archiv/ČEZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down