07.06.2022 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj globálního trhu s větrnou energií

Optimismus ohledně budoucnosti větrné energie a boom s čistou energií pohání silný růst v odvětví, které je považováno za klíčové ve snaze o zpomalení změny klimatu. Tomuto příslibu by však mohl zabránit nepříjemný problém, a to, že výrobci turbín nezvládají přetavit prudce rostoucí poptávku po instalacích v přiměřený zisk.

Výtah z článku, který vyšel v v časopise Energie 21 č. 3/2022.

Globální firmy v oboru větrné energie, jako jsou Vestas Wind Systems, General Electric a Siemens Gamesa Renewable Energy, se v současnosti obtížně vyrovnávají s vysokými náklady na suroviny a logistiku, se změnami v dotacích na čistou energii, letitým tlakem na ceny turbín a „závody“ o co největší elektrárny.

„To, co vidíme, je selhání trhu,“ řekl Ben Backwell, generální ředitel obchodní skupiny Global Wind Energy Council, a poukázal na nesoulad mezi vládními cíli pro novou větrnou energii a tím, co se děje ve skutečnosti. "Jedním rizikem je, že se nedostaneme na čisté nulové emise, a dalším rizikem je utahování dodavatelských řetězců, namísto jejich expanze."
Odklon od větrné energie by mohl mít zničující důsledky, protože ta hraje klíčovou roli v globální snaze o přechod na zelenou energii. Aby se oteplování omezilo na pouhých 1,5 stupně Celsia, muselo by se podle Mezinárodní energetické agentury do roku 2030 celosvětově přidat zhruba 390 gigawattů větrných elektráren ročně. V roce 2021 přibyla jen asi čtvrtina tohoto množství větrné kapacity.
„Aby bylo možné dosáhnout cílů dekarbonizace, je nezbytné, aby se tyto výhledy zisků otočily,“ řekl Aaron Barr, globální šéf pro větrné elektrárny u Wood Mackenzie. „Hrozí, že nebudeme mít dodavatele, respektive budeme mít nedostatek nabídky, abychom mohli uspokojit globální poptávku," řekl Martin Neubert, obchodní ředitel společnosti Orsted, největšího světového developera offshore větrných farem.
Větrný průmysl ale nevypadal vždy tak nevlídně. V roce 2020 po velkém tlaku na výstavbu větrných farem dosáhla jejich globální instalovaná kapacita 742 megawattů, a v roce 2007 méně než 100 gigawattů, ukazují údaje BloombergNEF. Zároveň ceny elektřiny vyrobené větrnými farmami neustále klesaly. Tomu pomáhali výrobci uváděním stále větších turbín, což přináší levnější vývoj, stavbu i údržbu projektů.
Rychlý nárůst počtu větších a výkonnějších strojů však zatížil výrobce turbín i celý dodavatelský řetězec. "Bude zde potřebný nějaký prvek normalizace nebo industrializace, abychom byli schopni dosáhnout vyhlídek růstu, které si mnoho z těchto zemí stanovilo," prohlásil Scott Strazik ze společnosti General Electric. A právě to lze nejspíš považovat za jednu z hlavních možností, jak se vymanit ze současné rizikové situace na globálním větrném tržišti.*

Gro (Zdroj: Patria.cz)

Foto archiv/Energie 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down