08.07.2022 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spravedlivé podmínky i rozvoj OZE

Podle prohlášení Agrární komory ČR by se Česká vláda  rámci svého předsednictví v Radě Evropské unie měla zasadit také o nastavení férových podmínek pro české zemědělce v rámci Evropské unie, a to i při hodnocení emisí skleníkových plynů. Současně by se měla zaměřit tak na rozvoj obnovitelných zdrojů energie, regulaci průmyslových emisí a podporu ekologického či uhlíkového zemědělství.

V oblasti opatření proti klimatické změně a podpory rozvoje OZE deklarovala Agrární komora, kromě jiného, tato stanoviska:

- Požadujeme, aby dosahování cílů EU v oblasti životního prostředí a klimatu neohrozilo potravinovou bezpečnost, konkurenceschopnost odvětví a příjmy zemědělců a zároveň zajistilo udržitelnost hospodaření z hlediska ekologického, ekonomického a sociálního. 

- Ambiciózní návrh změn stávající evropské Směrnice o průmyslových emisích, zejména co se týká rozšíření působnosti na další zemědělské činnosti, například v oblasti intenzivního chovu hospodářských zvířat, přichází v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu. Pro zemědělský sektor se ale jedná o nevhodné načasování, mimo jiné i s ohledem na prudký nárůst cen potravin a riziku dalšího zdražování. Vzhledem k současné geopolitické a ekonomické situaci se jedná o další zátěžovou situaci pro české chovatele, kteří se už nyní nacházejí pod velkým tlakem. Jelikož potravinová soběstačnost nabyla v současnosti na významu, chovatelé si nemohou dovolit další prodlevy v povolování, omezování investic, zvyšování administrativních nákladů a zvyšování regulační nejistoty.

- Snižování energetické závislosti na Rusku nabylo na významu v souvislosti s probíhajícím rusko-ukrajinským konfliktem. Alternativou jsou i obnovitelné zdroje energie, k jejichž používání ve větší míře mohou poměrně efektivně přispět také zemědělci.

- Podporujeme zvýšení cíle u celkového podílu obnovitelné energie v energetickém mixu v ekonomice z Evropskou komisí navrhovaných 40 % na minimálně 45 %.

- Trváme na zachování možností užití biopaliv ze zemědělských produktů až do výše 7 % v souladu se současnou právní úpravou při zachování možnosti členských států využít tento limit volně

- Trváme na urychleném zákazu užití palmového oleje a všech jeho derivátů pro plnění environmentálních cílů EU.

- Uhlíkové zemědělství označuje způsoby zemědělské produkce, které jsou zaměřeny na zvyšování obsahu dlouhodobě vázaného uhlíku v půdě. Týká se jak obdělávání půdy, tak i chovu hospodářských zvířat. S tím souhlasíme, ale upozorňujeme, že dosud nebyl zpracován nový model financování tohoto přístupu.

„Evropská unie vyžaduje po zemědělcích plnění stále přísnějších pravidel, ale slibuje jim za to stále méně peněz. U řady cílů, které si EU vytyčila, tak chybí plán pro adekvátní financování, bez něhož ale nebude možné jejich plnění“ řekl k tomu prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Deklarované zemědělské priority jsou součástí strategického dokumentu Konsorcia, do kterého patří Agrární komora ČR, Potravinářská komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

(Zdroj: Týdeník Zemědělec)

Foto archiv/Hochreiter

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down