09.08.2022 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspora tepla ve starším domě-1

Mnoho let lidem radím, jak mohou svépomocí a rychle omezit spotřebu tepla i ve starším rodinném domě. V zásadě platí, že kdo v minulosti poslechl mé rady a dům především důkladně zateplil, tak má dnes rozhodně méně starostí. Bohužel to vypadá, že ceny tepla na bývalou úroveň hned tak neklesnou, a tak musí majitelé či uživatelé i starší nemovitosti dál hledat možnosti úspory.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2022.

V první části článku se zabývám potřebou tepla a základními opatřeními na snížení tepelné ztráty staršího rodinného domu, která lze mnohdy provést i svépomocí.

V druhé části v příštím čísle Energie 21 proberu dostupné zdroje tepla pro starší dům, výhody či nevýhody různých způsobů vytápění a ohřevu užitkové vody a možností využití obnovitelných zdrojů.

Na čem závisí spotřeba

O potřebě tepla na vytápění domu rozhoduje jeho tepelná ztráta. Udává se v kWh/m2 obytné plochy a rok a najdeme ji například na energetickém štítku domu.

Pokud je dům navržen a postaven v tzv. pasivním standardu, tj. s energetickou ztrátou nepřevyšující 15 kWh/m2 za rok, tak jej po většinu topné sezony téměř není třeba vytápět. Při takto malých tepelných ztrátách jej totiž teplo získané okny ze slunečního záření a odpadní teplo ze spotřebičů a osob po většinu času dokáže vyhřát.

Vzhledem k tomu, že příspěvky slunce a odpadního tepla jsou dosti nepravidelné, je výhodná též velká tepelná kapacita zdiva (setrvačnost). Zbytek tepla pak může dodat např. malé tepelné čerpadlo či krbová vložka na biomasu. U pasivního domu pak už není třeba řešit spotřebu, jde jen o to, jakému vytápění dáváme přednost.

Není problém takto postavit novostavbu, ale u většiny starších domů je rekonstrukce na takový standard obtížná či nemožné. Jakékoli snížení tepelných ztrát je proto velmi žádoucí a pomůže významně snížit náklady na topení.

Snížit tepelné ztráty

Než začneme snižovat tepelnou ztrátu stavebně-technickými úpravami, je třeba identifikovat (odhadnout), kolik tepla uniká jednotlivými částmi budovy (stěny stropy, okna apod.). Obecně například platí, že ve starších domech okny uniká více tepla, než stěnami. 

S nalezením úniků tepla nám může pomoci např. energetický poradce ze střediska EKIS. Pro poradu je vhodné si připravit plánky domu, Energetický průkaz či štítek domu (pokud jej máme), hodí se i fotografie oken, půdy, fasády, střechy. Většina středisek EKIS vám pomůže i s žádostí o podporu Zelená úsporám. Ta může pokrýt téměř polovinu nákladů na zateplení.

V zásadě je vhodné tepelné ztráty snížit co nejvíce a teprve potom se zaměřit na jak a čím budeme vytápět.  Podrobně jsem vše probral i v knize Úsporný rodinný dům https://www.grada.cz/usporny-rodinny-dum-7540/, která je stále dostupná ve vydavatelství GRADA. Vzhledem k tomu, že jsem to psal asi před deseti lety, ne všechno je aktuální, ale principy platí stále.

Omezit úniky okny

Pokud budou ceny energie i nadále stoupat, bude i ve starších domech prostor pro snížení tepelných ztrát hlavně stavebně-technickými opatřeními, například dodatečnou izolací stěn nebo výměnou zasklení za izolační trojskla. Pokud nelze udělat celkové zateplení (třeba kvůli památkové ochraně, či z nedostatku financí), je vhodné alespoň snížit úniky tepla okny. Několik příkladů jednoduchých opatření svépomocí:

- Zatěsnění oken a dveří: Nejjednodušší je vložení těsnění ve formě pružné duté hadičky ze silikonového kaučuku do spáry mezi křídlem a rámem okna,

- Použití rolet z tepelně odrazivé fólie: Teplo se z místnosti ven přenáší konvekcí a radiací. Obojí lze snížit použitím reflexní rolety, která omezí konvekci a výrazně sníží přenos radiací. 

- Přidání dalšího skla: U mnoha oken je možné osadit do vnějších křídel místo jednoduchého skla izolační dvojsklo (i svépomocí).

- Umístění odrazivé fólie za radiátory: Pokud nemůžeme izolovat vnější stěny, pak stojí za to snížit tepelné ztráty na části stěny za radiátory například reflexní fólií.

- Úprava záclon a závěsů: Často se setkávám se záclonami a závěsy, které přesahují přes radiátor pod oknem a brání proudění tepla. Pomůže jejich zkrácení.

Snížení tepelných ztrát umožní hlavně snížit spotřebu tepla, ale například v případě topení tepelným čerpadlem pak stačí i nižší teplota topné vody v radiátorech, což vede ke zvýšení jeho účinnosti a snížení spotřeby elektřiny.*

Karel Murtinger, energetický poradce

Obrázky:

Dodatečná izolace fasády může mít určitá stavební omezení. Foto archiv/Estav

Únik tepla oknem sníží například reflexní roleta z parotěsné zábrany. Foto autor

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down