Evropská investiční banka (jako součást konsorcia více než 20 mezinárodních bank) poskytne až 400 milionů eur na podporu prvního přímého energetického propojení Německa (resp. EU) a Velké Británie. Propojení bude významnou podporou pro další rozvoj obnovitelné energetiky v Evropské unii i Spojeném království. Práce na propojovacím vedení začnou ještě letos, zahájení provozu je plánováno na rok 2028.
Článek vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2022.
Evropská investiční banka (EIB) jako se s investory dohodla na struktuře financování vůbec prvního přímého propojení elektrorozvodných soustav Německa a Velké Británie. Investice do vybudování propojovacího vedení bude činit 2,8 miliardy eur, přičemž EIB se má na financování evropské části podílet až 400 miliony eur. Investorské konsorcium vede francouzský investor Meridiam, Allianz Capital Partners a japonská společnost Kansai Electric Power.
Projekt sestává z vysokonapěťového stejnosměrného propojení spojujícího pobřeží Anglie a Německa. Bude mít jmenovitý výkon 1400 MW a napětí 525 kV. Převážně podmořský kabel připojí konvertorovou stanici a německé síťové rozhraní k elektrické síti Tennet poblíž Fedderwardenu – a souběžně konvertorovou stanici a síťové rozhraní na Isle of Grain ve Spojeném království k National Grid ESO. Dodavatelem výměníkových stanic je společnost Siemens, firma Prysmian vyrobí a nainstaluje kabel. Obě firmy lze považovat za lídry na trhu v těchto technologiích.
Celá trasa propojení bude realizována pod hladinou moře a zčásti pod zemí, takže projekt nespadá do povinnosti posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Přesto byly i v tomto ohledu provedeny studie, na jejichž základě budou přijata opatření k zamezení, zmírnění a kompenzaci dopadů.
Projekt je příkladem vzájemně výhodné spolupráce mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, včetně přeshraničních přínosů pro životní prostředí. Propojovací vedení pomůže zajistit lepší využití pobřežních větrných kapacit i podle příslušné lokální síly větru, čímž také podpoří politiku EU a Německa v oblasti obnovitelné energie. Projekt současně umožní snížit emise CO2 a přispěje ke splnění evropského cíle snížení emisí skleníkových plynů alespoň o 55 % do roku 2030.
Viceprezident EIB Ambroise Fayolle k tomu řekl: „Projekt je průlomový pro energetickou transformaci, protože umožní efektivněji využívat pobřežní větrnou elektřinu a přispět ke stabilitě dodávek energie.“
Red (Zdroj: EIB)
Foto archiv/Tennet