21.08.2022 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biometan lze vyrábět i bez dotace

Hledání alternativ pro energetický mix zesílilo v souvislosti s debatou o omezení dodávek ruského plynu. Jednou z přirozených alternativ je biometan, který v Česku podle odborníků může nahradit nejméně 5 % současné spotřeby. Logicky se dostává do popředí úvaha o rozšiřování zemědělských bioplynových stanic o úpravu bioplynu na biometan. Otázka je, zda mohou být takové projekty rentabilní.

Investiční skupina EFG provozuje bioplynovou stanici v Rapotíně, která je od roku 2019 navíc zatím jedinou v České republice, která současně vtláčí do plynárenské distribuční sítě biometan. Investice si tudíž vyžádala také výstavbu jednotky upgradingu, ale bez jakékoli dotace. Celý projekt je přesto efektivní.

Provozovatelům bioplynových stanic se nyní rýsuje možnost státem garantovaná podpora výroby biometanu. Projekty však bude možné efektivně realizovat i bez této dotace, jen je potřeba pečlivě zvážit vstupy, výstupy a možnosti odbytu. V rozhodování o efektivnosti rozšíření bioplynové stanice o upgrading bioplynu na biometan hrají významnou roli tyto faktory:

  • vzdálenost od DS (ideálně do 2 km);
  • investiční náklady technologie upgradingu;
  • dostupnost substrátů pro výrobu bioplynu;
  • náklady na tyto substráty;
  • výkupní cena za vyprodukovaný biometan.

Instalace upgradingu může být přínosná také pro ty bioplynové stanice, které mají potenciál navýšit produkci bioplynu, nebo s dosluhujícími nebo problematickými kogeneračními jednotkami. V neposlední řadě může být rozšíření stávající stanice o výrobu biometanu také dobrou přípravou na dobu, kdy stanici vyprší podpora ve formě zeleného bonusu.

(Zdroj: Týdeník Zemědělec)*

Foto archiv/EFG

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down