Štěpka z údržby místní zeleně ve Znojmě vyhřívá v zimě skleníky v zahradnictví

Znojemské zahradnictví – plným názvem zahradnictví Městské zeleně Znojmo, příspěvková organizace města, udělalo před třemi lety dobré rozhodnutí: pořídili si nový kotel na štěpku. Je plně automatický, s minimální obsluhou a efektivní. Zajišťuje teplo v zimním období, kdy se ve sklenících předpěstovávají sazenice,  navíc umožní likvidovat odpad z údržby zeleně. Představuje tedy úsporu času i peněz.

Jako palivo slouží produkt z údržby městské zeleně, kterou má tato příspěvková organizace rovněž na starosti. Ve vytápěných sklenících pěstují sazenice nejen pro městskou okrasnou květinovou výsadbu, ale i na prodej pro veřejnost a zároveň k výsadbě pro vzdálené město Vyškov. V předjarním období produkuje prakticky celý sortiment sadby konzumní a kořeninové zeleniny.

„Větve z údržby městské zeleně se vozí do zahradnictví, nechají se vysychat a pak se zpracovávají. Materiál, který se sem sváží z údržby zeleně ve městě, je uskladněn na venkovní ploše pod přístřeškem, který jej chrání před deštěm. Dřevní hmota se následně zpracuje na štěpku, kterou se pomocí nakladače naplní zásobník paliv. Než jsme ovšem vychytali všechny ´mouchy´, které zpočátku byly, chvilku to trvalo. Dřevo ke štěpkování totiž musí být čisté, bez listí a jehličí. A to se ne vždy dařilo, ale už jsme se to naučili,“ sděluje Šárka Kvapilová. Jak dodává, dřevo vysychá většinou jednu sezónu. Spotřeba množství štěpky je závislá hlavně na počasí. „První sezónu, tedy od ledna do dubna, jsme spotřebovali okolo 16 –18 m3, což se snadno získalo z údržby zeleně,“ upozorňuje vedoucí zahradnictví Šárka Kvapilová. Dříve skleníky vyhříval kotel na koks z roku 1981, který nebyl automatický. „Hledali jsme tedy zařízení, které bude automatické a bude se v něm moci zužitkovat dřevní hmota, která vzniká při jarních prořezávkách či kácení havarijních stromů, které spadají pod údržbu městské zeleně,“ vysvětluje Šárka Kvapilová. Podle jejích slov nebyla instalace nového kotle příliš náročná, obnášela jen menší stavební úpravy v rámci kotelny, napojení na stávající rozvody a instalaci nového akumulačního zásobníku o objemu 2,5 až 3 m3, který je s kotlem propojen třemi čidly. Dále bylo potřeba vybudovat nový sklad štěpky, který má rozměr 4 x 4 m a je umístěn pod přístřeškem v těsné blízkosti kotelny.

Nový kotel rakouského výrobce Hargassner o výkonu 170 kW je automatický kotel na štěpku a pelety ECO-HK 170 kW s účinností přes 92 procent při plném i částečném zatížení, splňuje 5. emisní třídu a Ekodesign a představuje špičku ve svém oboru. Primárně je určen na spalování štěpky, ale dají se v něm spalovat i dřevní pelety.

Podrobnosti o kotli, jak funguje a zda jsou s ním v zahradnictví spokojeni, se dozvíte v reportáži ve čtvrtém čísle časopisu Energie 21.*

/ev/

Na foto nový kotel ECO-HK 170 kW

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down