Komplexní balíček systémových opatření proti energetické chudobě a zajištění dostupného bydlení a energií pro všechny domácnosti [1] představila dnes koalice sociálních a ekologických organizací a iniciativ.
V rámci kampaně nazvané “Energie lidem!” však budou také napřímo pomáhat lidem aktuálně postiženým energetickou krizí [2]. Budou nabízet praktické rady, jak lze ušetřit či získat kompenzace od státu, ale také mobilizovat dobrovolníky a dobrovolnice a propojovat je s lidmi ohroženými energetickou chudobou.
Pro informování veřejnosti o možnostech rychlých úspor a kompenzací neúnosných účtů u ohrožených domácností bude sloužit tištěná brožura a webová stránka https://energielidem.cz/. Expertní podklady zpracovali odborníci na sociální pomoc Platformy pro sociální bydlení a energetičtí experti Hnutí DUHA. Platforma pro sociální bydlení, Za bydlení, Hnutí DUHA, Re-set, Greenpeace ČR, Centrum pro dopravu a energetiku, Limity jsme my a Fridays for Future prosazují také systémová opatření, která mohou provést či navrhnout zejména vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Pro zajištění dostupnosti bydlení a sociálního bydlení navrhují tato opatření:
- Pravidelná aktualizace výše a zjednodušení příspěvku na bydlení, aby rychle a efektivně pomohl domácnostem, které nezvládají pokrýt náklady na energie.
- Zákaz odpojení od energií a sociální slevy jako ochrana zranitelných zákazníků a domácností ohrožených energetickou chudobou.
- Přijetí zákona o podpoře v bydlení, který umožní vybudování sítě kontaktních míst bydlení ve všech obcích s rozšířenou působností a sítě terénních služeb prevence ztráty bydlení.
- Výrazné navýšení alokací pro pořizování, rekonstrukce a výstavbu sociálního bydlení.
Pro dlouhodobé zajištění energetických potřeb za sociálně únosné ceny navrhují tato opatření:
- Podpora zateplování, solárních střech a bezplatného poradenství přístupných i pro nízkopříjmové, aby si každý mohl zajistit trvalé snížení spotřeby drahé energie.
- Změna vyhlášky o rozúčtování nákladů na vytápění a teplou vodu pro motivaci domácností šetřit energií v bytových domech.
- Komunitní obnovitelné zdroje a sdílení lokální čisté elektřiny v rukou lidí pro nezávislost na drahých dodávkách ze sítě.
- Založení fondu pro podporu odkupování městských energetických podniků městy a transformaci teplárenských soustav.
- Energetická koncepce státu založená na masivním rozvoji obnovitelných zdrojů a maximálních úsporách energie pro nezávislosti na drahých fosilních palivech.
Jako zdroje financí na uvedená opatření a investice navrhují:
- Výnosy aukcí emisních povolenek (334 mld. Kč), například na energetické renovace v rodinných a bytových domech i pro nízkopříjmové.
- Evropské strukturální a investiční fondy (313 mld. Kč), například na budování energeticky úsporného sociálního bydlení, vzdělávání a rekvalifikace pro zateplování a OZE, energetické poradenství a další. Fond spravedlivé transformace na podporu těchto opatření v uhelných regionech.
- Modernizační fond (400 mld. Kč) na energetické renovace v rodinných a bytových domech, budování komunální a komunitní energetiky, transformaci teplárenství společně s jeho remunicipalizací, výměna zdrojů vytápění a celkově rozvoj OZE.
- Národní plán obnovy (část ve výši 67 mld. Kč), například na budování sítě poradenství pro bydlení a úspory energie na úrovni obcí nebo podpora a rozvoj kompetencí poradců a poradkyň v rámci sítě kontaktních míst pro bydlení v oblasti energetického poradenství.
- Sociální klimatický fond (předpoklad je 100 mld. Kč do roku 2030), například na kompenzace cen energií v příspěvku na bydlení nebo sociálním tarifu.
- Další zdroje jako zdanění nadměrných zisků energetických či dalších firem, vyšší dividenda ČEZ v příštích letech či vyšší výběr DPH.
- Aukce na provozní podporu pro obnovitelné zdroje, které aktuálně při vysokých cenách znamenají spíše garanci a naopak příjem pro stát.
V rámci kampaně Energie lidem! budou organizace a iniciativy také mobilizovat dobrovolníky a dobrovolnice a organizovat svépomocné skupiny, které budou ve svém sousedství dělat úpravy na domech tak, aby unikalo méně tepla a snižovala se spotřeba, například izolováním starých oken nebo půdních prostor. Dobrovolníci a dobrovolnice budou také informovat o možnostech dostupné státní podpory, aby se ji lidé, kteří na ni mají nárok, nebáli využít.*
/zr/