Své vítěze zná už 23. ročník celosvětové ekologické soutěže Energy Globe WorldAward. Ze 180 vítězů národních kol se potřetí v historii probojoval mezi finalisty český projekt. A vůbec poprvé si z galavečera odnesl tuzemský zástupce i ocenění. Kyjovský start-up Myco získal od poroty, v jejímž čele stojí Maneka Gándhí, Cenu uznání udělenou dvěma projektům napříč kategoriemi.
„Mám upřímnou radost z výsledku, kterého Myco dosáhlo. Jeho projekt nezaujal jen v České republice, ale také ve srovnání s dalšími projekty z celého světa. Věřím, že Myco neřeklo ještě poslední slovo a do budoucna o něm ještě hodně uslyšíme. Zároveň jsem moc ráda, že jsme k takovému úspěchu díky soutěži E.ON Energy Globe mohli pomoci. Proto tuhle soutěž v České republice také pořádáme. Už teď se také těším na další projekty, které v soutěži E.ON Energy Globe uvidíme příští rok, protože se mohou do dalšího ročníku hlásit už od 1. ledna 2023,“ popisuje Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice. Právě ta národní kolo Energy Globe WorldAward pořádá.
Do celosvětového finále se probojovalo 15 ze 180 projektů. A finalisté byli rozděleni do pěti kategorií Země, Vítr, Voda, Vzduch a Mládež podle svého zaměření. V kategorii Země soutěžilo i české Myco spolu s projekty z Indie a Etiopie. A právě indický projekt, který se zabývá revitalizováním rýžových polí a zamezuje tak jejich pálení po sklizni, zaujal porotu nejvíce. Nicméně ani český zástupce neodešel s prázdnou, protože mu porota udělila speciální Cenu uznání za možný celosvětový přínos napříč kategoriemi. Stejné ocenění obdržel i ještě rakouský projekt na výrobu zeleného vodíku v kategorii Vzduch.
„My si toho jednoznačně vážíme. Je čest něco takového dostat a je to i satisfakce pro náš tým, který dlouhou dobu pracuje na tom, aby vysekal náš start-up z nuly. Celkově měla cena vysokou kvalitu. Viděli jsme projekty, které byly opravdu skvělé. Gratuluji všem vítězům i nominovaným,“ dodal David Minařík, zakladatel Myco, který cenu ve Vídni osobně přebíral.
Myco se rozhodlo bojovat proti jednorázovým obalovým plastům a často používanému pěnovému polystyrenu. Vyvíjí a vyrábí totiž vlastní 100% přírodní a funkční materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu, které jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu. Navíc se při výrobě nepoužívají škodlivé chemikálie ani nevzniká další odpad.
V kategorii Oheň ocenila porota nápad, který řeší problémy nedostatku elektřiny v afrických lokalitách pomocí malých lokálních venkovských elektrických sítí. V kategorii Voda si odnesl cenu brazilský projekt, který se zabývá recyklací plastových kontaminovaných obalů od oleje bez použítí vody. V kategorii Vzduch zvítězil u poroty projekt Lanza Tech, který se zabývá využíváním emisí CO2 z ocelářského průmyslu. Rozkládá je na další chemikálie, které nachází uplatnění v jiných odvětvích a aplikovaný už byl v Číně. V kategorii Mládí vyhrál projekt Tak3 fortheSea. Globální iniciativa z Austrálie se snaží pomocí osvěty a školení zabraňovat znečištění moří plasty a dalším odpadem.
/TZ E.ON/
Na foto: David Minařík přebírá cenu z rukou Mohana Munasinghe, držitele Nobelovy ceny za mír /archiv E.ON.*