Výši letošní těžby může podle mluvčí ale také ovlivnit počasí, například silný vítr nebo námraza na stromech v zimě, dopad podle ní může mít také šíření kůrovce z lesů jiných majitelů. Nejvíc kůrovce je teď podle státního podniku v lokalitách s rozdrobenou vlastnickou strukturou lesů.
Smrkové lesy na Vysočině ničí kůrovcová kalamita několik let. Od roku 2018 se v tomto kraji těžilo nejvíc dřeva v Česku. Za rok 2022 zatím Český statistický úřad (ČSÚ) údaje nezveřejnil.
V lesích na Vysočině spravovaných LČR loni těžaři zpracovali 408 000 metrů krychlových kůrovcového dříví a dalších 43 000 metrů krychlových lesníci použili jako lapáky na kůrovce. "Objem je tak po čtyřech letech, kdy přesahoval milion metrů krychlových, výrazně nižší," uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová.
Na Vysočině LČR spravují 69 500 hektarů lesní půdy, což představuje třetinu lesů v kraji. Vloni pracovníci ve státních lesích na území kraje osázeli sazenicemi 3367 hektarů holin a na 78 hektarech vyseli žaludy, bukvice a další plody lesních dřevin. Přirozenými nálety bylo obnoveno 425 hektarů lesa. Vzhledem k poklesu těžby podle mluvčí vznikaly minulý rok rozsáhlé kalamitní holiny spíš výjimečně. "Takže postupně zalesňujeme holiny vzniklé v předchozích letech a i na Vysočině se vracíme k normálnímu hospodaření," uvedla.
O něco méně dřeva než předloni plynulo v minulém roce také z městských lesů Jihlavy, i tak tam byla v porovnání s běžným ročním plánem těžba čtyřikrát vyšší. Vytěženo tam vloni bylo okolo 180 000 metrů krychlových dřeva. Rychlým tempem pokračovalo také zalesňování, řekl v prosinci jednatel Správy městských lesů Václav Kodet. Městu patří skoro 3800 hektarů lesů.
Vysoká byla loni těžba smrkového dřeva napadeného kůrovcem v okolí Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Ze zhruba 320 hektarů lesů v majetku města Chotěboře bylo vytěženo 31 000 metrů krychlových dřeva a letos to vypadá, že půjde k zemi podobný počet stromů. "Pokud to tak dopadne, tak bychom letos vytěžili veškerý smrk, který na svých pozemcích máme," řekl místostarosta Tomáš Škaryd. Doplnil, že intenzivní je také obnova městských lesů, pracovníci loni v městských lesích vysázeli 90 000 sazenic různých druhů dřevin.
Nejvíc dřeva se podle ČSÚ v lesích na Vysočině vytěžilo v roce 2020, bylo to 8,7 milionu metrů krychlových. O rok později těžba meziročně klesla o 14,5 procenta na 7,446 milionu metrů krychlových, i tak byla nejvyšší mezi kraji v Česku.*
/ČTK/