V Brně jsou čtyři elektrárny s instalovaným výkonem vyšším než jeden megawatt, i když fakticky jde pouze o dvě. "Největší elektrárna se nachází na jižní straně letiště Brno-Tuřany a spravují ji tři různé firmy. Jde ale o jednolité území s celkovým instalovaným výkonem 21,6 MWe, což představuje téměř 60 procent celého výkonu fotovoltaiky v Brně. S 90 000 panely se jedná o čtvrtou největší FVE (fotovoltaickou elektrárnu) v Česku," uvedl Martin Dvořák.
Takto velké elektrárny v posledních šesti letech nepřibyly, zvýšil se ale počet těch s výkonem do jednoho MW a nejvíce přibylo těch nejmenších, které obvykle lidé umisťují na střechy rodinných domů.
Na budování vlastních zdrojů energie pracuje i samotné Brno. Jeho energetická koncepce počítá s využitím až 650 střech budov v městském majetku, instalovaný výkon by tak do roku 2050 mohl dosáhnout od 350 do 1146 MWe. Ke konci roku 2022 mělo Brno fotovoltaické elektrárny na svých budovách s instalovaným výkonem 40 MWe.
Brno zatím může elektřinu ze svých solárních panelů používat jen ve vlastních budovách. To by se ale do budoucna mohlo změnit. Odborníci upozorňují na to, že až 80 procent spotřeby českých domácností by mohla pokrýt takzvaná komunitní energetika, tedy elektrárny vlastněné právě městy, obcemi, ale i zemědělskými družstvy nebo sousedy. Pro její rozvoj ale v Česku chybí podle Hnutí DUHA legislativa.
Unie komunitní energetiky upozornila na loňskou analýzu společnosti EGÚ Brno, podle níž by komunitně vlastněné solární a větrné elektrárny dokázaly ročně vyrobit přes 12,5 terawatthodin elektřiny, což početně je téměř 80 procent spotřeby domácností v Česku.*
/Zdroj: ČTK/