27.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak vytvořit energeticky úsporné bydlení

Energeticky úsporné bydlení nabízí řešení, jak šetřit náklady za energie. Bonusem takového bydlení je pak nejen úspora při samotném provozu, ale také větší udržitelnost a ohled vůči přírodě. Stavba takového domu samozřejmě něco stojí, ale úspory lze najít už během samotné realizace.

Zcela zásadním a prvním krokem před zahájením stavby rodinného domu je zhotovení kvalitního projektu, ideálně včetně architektonické studie. Pokud využijete služeb projektanta nebo architekta, prvním krokem by měla být architektonická studie, tedy návrh samotného domu.

Při samotném plánování stavby je nutné myslet i na dostupnost zvolených materiálů po celou dobu výstavby. Protože i běžné materiály, které byly před pár lety běžné, jsou nyní obtížně dostupné a jejich ceny jsou nestabilní a zvyšují se neodhadnutelnou rychlostí. Příkladem může být například cena základních stavebních materiálů jako je zdící materiál, dřevo i ocel, ale i finálních povrchových materiálů a úprav. V případě litých betonů lze ušetřit například při použití nových výztužných materiálů, kdy lze drahou ocelovou výztuž nahradit lehkými kompozitními tyčemi ke zpevňování betonu.

Přibližně jedna třetina nákladů při vytápění domu se ztrácí stěnami a střešními konstrukcemi. Izolace je proto vhodným krokem k dosažení energeticky úsporného bydlení, protože izolace působí jako bariéra pro tepelné ztráty i nechtěné tepelné zisky, zejména ve stropech, stěnách a podlahách. Jinými slovy tedy, pokud bude mít dům nedostatečnou izolaci, v zimě teplo uniká a v létě se interiér naopak přehřívá. Izolace udržuje teplotu domu stabilnější, a tak minimalizuje potřebu vytápění a chlazení.

Nejnákladnější položkou při provozu rodinného domku je topení a ohřev teplé vody. Náklady za topení lze výrazně snížit již zmíněnou správnou izolací, ale i správnou orientací domu ke světovým stranám.  Přesto se stále jedná o nejvyšší položku při spotřebě energií. Kromě vytápění je pak energeticky náročný také ohřev teplé vody.

Možných zdrojů vytápění je několik. Vhodnou variantou může být například kombinace tepelného čerpadla nebo elektrického kotle s vytápěním pomocí krbu, či kamen na dřevo. Teplo získané topením z krbu můžete zároveň pomocí jednoduchého systému rozhánět do celého domu pomocí větracích mřížek. Problémem může být regulace obou systémů. Výhodou naopak levný provoz, vykrývání teplotních špiček a nezávislost na zdroji elektrické energie (v případě topení dřevem). Tím můžete významně omezit nebo snížit potřebu topit pomocí elektrické energie.

Kromě výše uvedených tipů je užitečné znát také energetickou náročnost běžných elektrických spotřebičů. Nejjednodušším vodítkem při výběru vhodného spotřebiče do domácnosti je sledovat energetické štítky spotřebičů. Není to však jediné hledisko, ke kterému bychom měli při výběru spotřebiče přihlížet. Velmi důležitým faktorem je také velikost samotného spotřebiče i jeho předpokládaný provoz. Proto volte například objem ledničky, myčky nebo pračky přizpůsobený počtu členů domácnosti a podobně.*

Zdroj: Aspen.PR a firmy

Foto archiv/Getberg

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down