Francie je v evropské energetice synonymem hlavně pro atomové elektrárny. Do konce tohoto desetiletí však posílí také zelená složka energie. Do budoucna by měly solární či větrné elektrárny pomoci nahradit část elektřiny ze stárnoucích jaderných reaktorů. Podíl obnovitelných zdrojů by měl narůst během následujících deseti let na 33 procent. Pomoci k jejich rozvoji má finanční podpora i nová pravidla pro výstavbu komerčních budov.
Kroky Francie na podporu obnovitelných zdrojů jsou součástí nové klimatické legislativy. Francie chce pomocí provozní podpory zajistit výstavbu celkem až 3,7 tisíc megawattů menších solárních elektráren například na budovách. Jejich majitelé získají podporu po dobu 20 let, které zajistí návratnost vložených investic. Majitelé malých solárních elektráren na budovách do 500 kilowattů se také budou moci rozhodnout na základě velikosti zařízení a obchodním modelu, zda bude zařízení dodávat všechnu vyrobenou elektřinu do sítě nebo bude spotřebována přímo v domě.
Francie současně zavedla aukční podporu pro sedm kategorií využití solární a větrné energie. Solární nebo větrné elektrárny tak budou nově soutěžit v sedmi typech výběrových řízení, které by měly zajistit vybudování 34 tisíc megawattů nových zelených zdrojů energie do roku 2026. Jde o velké fotovoltaické elektrárny na zemi a na budovách, větrné elektrárny na pevnině, vodní elektrárny, inovativní solární zařízení a zdroje pro vlastní spotřebu. Sedmá kategorie pak patří pro technologicky neutrální nabídku, tedy aukci, ve které mohou soutěžit různé typy zdrojů. Podpora bude mít formu prémie nad tržní cenou elektřiny. Francie počítá, že celkový rozpočet dosáhne na 30,5 miliardy eur. Provozní podporu pro malé zdroje i aukční podporu pro vítr potvrdila na konci srpna Evropská komise.
„Francie postupně zvyšuje svou zelenou složku energie. Díky tomu do budoucna dokáže nahradit část stárnoucích jaderných reaktorů levnou zelenou energií ze slunce nebo větru. Jaderné reaktory má v následujících letech doplnit nová výstavba solárních a větrných elektráren. S podobným krokem by ale nemuselo mít problém ani Česko. Výrobu solární elektřiny bychom zde mohli do roku 2030 zvýšit o zhruba pětinásobek,“ srovnává situaci ve Francii a Česku Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Red (Zdroj: Svaz moderní energetiky)
Foto archiv/Planete Energies