22.04.2009 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bioplyn se vyrábí i z drůbežího trusu

Bioplynová elektrárna (BPE) ve Vejprnicích u Plzně je jedním z nových zařízení dodaných firmou Agri Fair, s. r. o., ze Stodu u Plzně. Koncepcí, technologií a provozem se ale od těch ostatních v něčem liší. Hlavní rozdíl je dán využitím netradiční vstupní suroviny: Jde o drůbeží trus, který má specifické vlastnosti a vyžaduje zvláštní podmínky pro dávkování materiálu a fermentaci.

Zvláštností drůbežího trusu je, z biologického hlediska, vyšší obsah organických látek obsahujících síru. Z technologického hlediska je to obtížnější dávkování a hlavně možný vysoký obsah nerozpustných anorganických látek. Ty tvoří na dně fermentoru usazeniny a proto je nutné dno nádrže častěji čistit, nebo instalovat speciální odpískovací zařízení.

 

Firma Agri Fair, s. r. o., působí na českém trhu již osmnáctým rokem a v posledních třech letech vstoupila do povědomí také jako generální dodavatel bioplynových elektráren. V České republice zastupuje světoznámou německou firmu Biogas Hochreiter GmbH, která patří mezi špičku v oboru. Při projektování BPE ve Vejprnicích byla zvolena koncepce, se kterou má firma Hochreiter již několikaleté zkušenosti.

 

Hlavní částí technologie je zapuštěný železobetonový fermentor (tzv. kruh v kruhu) o průměru 30 m a hloubce 6 m. V jeho blízkosti je umístěn koncový sklad, který je již dimenzován pro šesti měsíční skladovací kapacitu digestátu. Navíc je zde ale umístěn další fermentor – zapuštěná a zastropená železobetonová jímka o průměru 14 m a hloubce 6 m, která slouží speciálně pro fermentaci drůbežího hnoje.

 

Oba železobetonové fermentory BPE Hochreiter jsou propojeny nerezovým plynovým potrubím, které vyrobený bioplyn přivádí do prostoru foliového plynojemu a odtud přes vysokotlaké dmychadlo do kogenerační jednotky Deutz o výkonu 536 kW.

 

Na BPE jsou umístěna dvě dávkovací zařízení: jedno na drůbeží trus, druhé na kukuřičnou siláž a chlévskou mrvu. Oba dávkovače jsou od německého výrobce Fliegl, kterou na českém trhu rovněž zastupuje firma Agri Fair. Hlavní část dávkovacího zařízení tvoří odolná polypropylenová vana, výtlačné čelo a odebírací a dávkovací šneky.

 

Veškeré toky materiálů, provozní hodnoty, nastavení a funkce jednotlivých zařízení jsou ovládány z prostoru velínu pomocí vizualizace a dotykové obrazovky. Případné výpadky nebo poruchové stavy informují obsluhu pomocí SMS zprávy na mobilní telefon. Ve standardním provozu je náročnost na obsluhu této bioplynové elektrárny velmi nízká.

 

Celý článek je otištěn v čísle 2/09 časopisu Energie 21.

 

Autor: Ing. Josef Slavík, Agri Fair, s. r. o., www.agrifair.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down