28.12.2023 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čas na lomu ČSA ukazují i sluneční hodiny

Skupina Sev.en Česká energie instalovala ve zrekultivované části hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku přírodní sluneční hodiny. Ciferník tvoří jediný kus kamene ve štěrkovém loži a jsou do něj vytesány linky a rysky  k měření času. Další části jsou ze dřeva stromů, které rostou na rekultivovaných plochách. Návštěvník se postaví na konkrétní místo ciferníku (podle roční doby) a jeho stín ukáže denní čas.

„Autorkou myšlenky slunečních hodin je rekultivátorka Ingrid Jarošová, která stojí za nejlepšími rekultivacemi provedenými v prostoru lomu ČSA. Velmi si vážíme toho, že bude za svou celoživotní práci oceněna rezortní medailí Jiřího Agricoly za zásluhy. Tou Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Český báňský úřad oceňují všechny, kteří se ojedinělým způsobem zasloužili o rozvoj hornictví,“ říká mluvčí těžebních společností skupiny Sev.en Česká energie Eva Maříková.

Z hledisky společnosti Sev.en ale možná nejde jen o zajímavé a hodnotné dílo. Právě sluneční hodiny totiž symbolicky ukazují i na velmi pravděpodobnou budoucnost společnosti – postupný přechod na výrobu elektřiny a tepla  z obnovitelných, případně ekologicky přijatelných alternativních zdrojů.

Hodiny pro danou lokalitu

Za technickým návrhem hodin a provedením nutných propočtů stojí Libor Šindelář, ředitel společnosti Infotea ze skupiny Sev.en Česká energie. „Byla to pro mě zajímavá výzva. Výpočtům jsem se věnoval několik týdnů a nebylo to jen o práci u počítače. Musel jsem si zjistit celoroční pozici slunce na obloze a podívat se přímo do terénu na místo, kde budou hodiny umístěny. Chtěli jsme hodiny přesně pro danou lokalitu, ‚ušité‘ na míru našim rekultivacím, a nikoli jen opsat něco, co už někdo jiný spočítal a vymyslel pro jiné místo. Nejnáročnější byl především přesný výpočet místa pro vytesání rysek na kamennou desku hodin,“ vysvětluje Libor Šindelář.

Skupina Sev.en Česká energie je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Provozuje elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárnu Kladno, Teplárnu Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy. Je dvojkou ve výrobě elektrické energie v Česku a dodává energii do více než milionu českých domácností.

Prostor těžebních jam po vytěžení uhlí byl až dosud rekultivován zejména tradičními přírodními postupy. Perspektivní variantou je však i jejich využití pro instalace fotovoltaických nebo větrných elektráren. 

JiT (Zdroj: Sev.en)*

Autorka nápadu slunečních hodin Ingrid Jarošová a Libor Šindelář, autor technického návrhu. Foto archiv/Sev.en

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down