České jádro na cestě k možným problémům, ani cena není jistá

Vláda rozhodla, že budoucnost české jaderné energetiky má být spojena s jihokorejskou státní firmou KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power, dceřiná firma elektrárenského koncernu KEPCO), která by měla postavit dva nové reaktory v Dukovanech. Příští vlády pak mohou na základě opce objednávku rozšířit i na dva nové reaktory v Temelíně, podmínky této opce ale ještě nebyly dojednány. 

S vládním rozhodnutím jsou spojena rizika pro českou energetiku, protože reaktory APR1000, které má firma stavět, ještě nikde na světě nestojí a ani si je nikdo jiný neobjednal. KHNP navíc nemá žádnou zkušenost s výstavbou v Evropě a bude muset v projektu reagovat na vyšší požadavky na jadernou bezpečnost. Projekt je navíc ohrožen probíhající arbitráží mezi KHNP a Westinghouse, která se snaží zabránit „nepovolenému převodu duševního vlastnictví společnosti Westinghouse mimo Koreu“, a o němž může být rozhodnuto v roce 2025.

Problematickou se může ukázat i zcela rozdílná kultura projektování a řízení stavby mezi východoasjským managementem a českými dodavateli i licenčními orgány. Jedinou zahraniční zkušenost KHNP získala se stavbou reaktorů APR1400 v Barakah ve Spojených arabských emirátech. I zde byly bloky spuštěny tři roky po plánovaných termínech (první reaktor byl uveden do komerčního provozu v dubnu 2021 místo deklarovaného konce roku 2017).

Česká vláda zatím teprve hledá řešení, jakým způsobem stavbu nových reaktorů zaplatí. Jisté je jen, že půjde o veřejnou podporu, která zatíží státní rozpočet a v budoucnu účty spotřebitelů elektřiny, protože ČEZ by reaktory jako komerční projekt nestavěl. K oznámené částce 400 mld. Kč za oba bloky je potřeba připočíst náklady na financování, které ji ještě navýší. Za přípravné práce vydá státní rozpočet do roku 2029 až 85 miliard korun.

Tisková zpráva KHNP vydané po vládním rozhodnutí však uvádí cenu 440 mld. Kč za oba bloky, tedy o 10 % vyšší. Zejména však má jít pouze o „odhad české vlády“, „o konečné ceně hodnotě zakázky má být rozhodnuto po jednání se společností KHNP“.

Česko jako zkušební polygon?

- Jeong Yoon Lee, jaderný expert a prezident Nuclear Safety and Future z Jižní Koreje uvedl: „Domnívám se, že rizika spojená s projektem reaktoru APR1000 jsou podceňována. V České republice půjde o výstavbu prvního reaktoru tohoto typu a KHNP bude muset vyhovět evropským bezpečnostním standardům. Zkušenosti s projekty v Asii, kde firma v porovnání s konkurencí lépe dodržovala harmonogram i rozpočet, nebudou v tomto případě dostatečné.“

- Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: „Česko se má stát zkušebním polygonem pro stavbu nových jihokorejských reaktorů APR1000. Neumím si proto představit, že by byly dokončeny do roku 2036, který ohlašují politici.“

- Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Zatímco konkurenti ze skončeného tendru  Westinghouse a EDF jako aktuální majitel Arevy mají přímé zkušenosti se smlouvami na dodávku reaktoru za fixní cenu, KHNP si tento model v Evropě vyzkouší poprvé. V případě Westinghouse a Arevy měly tyto smlouvy významný podíl na bankrotu, respektive miliardových ztrátách. Legenda o šikovných Korejcích, kteří se obvyklým problémům vyhnou, nyní projde testem. Důležité bude, aby smlouva byla dostatečně silná a případné zdražení pokryla skutečně korejská strana.“

Prezentace a videozáznam z vystoupení Jeong Yoon Lee na nedávné Nuclear Energy Conference 2024 je k dispozici na https://nec2024.jadernaenergetika.eu .

JiT (Zdroj: Calla a Hnutí DUHA)*

Česká vláda zatím teprve hledá reálné řešení, jakým způsobem stavbu nových reaktorů zaplatí. Foto archiv/ČEZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down