Těsně před koncem roku 2012 získal Klastr českých výrobců pelet a kotlů na jejich spalování významné právo – udělovat v Česku evropskou licenci ENplus, která garantuje vysokou kvalitu dřevních pelet. Firmy certifikaci potřebují, aby obstály na evropském trhu, exportují především do sousedního Rakouska a Německa a dále do Itálie.
Poskytovatel ENplus licence, European Pellet Council, udělil v prosinci 2012 certifikační právo České republice společně s Kanadou. Oba státy se tak připojily k dalším 13 státům, kde již nová certifikace funguje. Práva na udělování licence u nás získal Klastr Česká peleta, který sdružuje více než 35 českých firem a který je členem organizace European Pellet Council. „Počítáme s tím, že jakmile budou zveřejněny podmínky certifikace, obrátí se na nás odhadem deset českých výrobců, kteří již nyní produkují pelety vysoké kvality a tyto podmínky splňují. Nyní to budou moci prokázat na evropském trhu,“ předpovídá Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.
Až do nedávna byly v každé zemi rozdílné standardy výroby dřevěných pelet i jiných tuhých biopaliv, absence společných norem potom komplikovala vývoz a dovoz i komunikaci mezi výrobci kotlů a paliv a zákazníky, a tak brzdila perspektivní odvětví šetrného vytápění. Certifikace ENplus zajišťuje pro všechny strany nejvyšší možnou bezpečnost a kontrolu kvality paliv a v západních zemích se již stala běžně používaným standardem. Nové evropské normy, na kterých certifikace ENplus stojí, přispívají k vysoké a srovnatelné kvalitě tuhých biopaliv, zákazníkům slouží k lepší orientaci na trhu a výrobcům spalovacích zařízení umožňují přesně specifikovat požadavky na vhodné palivo. V roce 2012 bylo vyrobeno již 3,2 mil. tun ENplus pelet a v novém roce 2013 se tento počet ještě navýší i o pelety produkované v Česku. Jen v Rakousku nebo Německu přesahuje výroba ENplus pelet 85 % celkové produkce všech dřevěných pelet.
A jak budou firmy moci o certifikaci zažádat? „Na stránkách Klastru www.ceska-peleta.cz připravíme o celém systému rozsáhlejší podstránku. Zveřejníme v češtině podmínky certifikace a taky návod, jak licenci získat,“ uvedl Vladimír Stupavský.
Red (Zdroj: Klastr Česká peleta)
Obrázek:
Evropská licence ENplus (Foto archiv/Klastr Čp)
Celý článek je uveřejněn v čísle 1/2013 časopisu Energie 21.