27.10.2022 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český fotovoltaický projekt ve Španělsku

Společnost Solar Global z České republiky získala stavební povolení pro svůj první projekt fotovoltaické elektrárny ve Španělsku. Solární panely o celkovém výkonu 1 megawatt-peak (MWp) firma postaví v obci Novelda v provincii Alicante. Pokud Solar Global získá včas stavební povolení, začne v provincii Alicante do konce příštího roku stavět dalších pět fotovoltaických projektů. A dalších devatenáct projektů má v různé fázi rozpracovanosti.

„Po úspěšném prosazení v rámci polské solární vlny a restartu větších solárních projektů v Česku se daří skupině Solar Global také ve Španělsku. Podmínky na Iberijském poloostrově fotovoltaice nadmíru přejí. Věříme, že na první solární parky navážeme výstavbou dalších v očekávaném objemu minimálně desítek megawattů,“ komentuje první španělský solární projekt Vítězslav Skopal, předseda představenstva a zakladatel skupiny Solar Global.

„V lokalitě Novelda momentálně probíhá organizace stavby, aktualizace nabídek stavebních firem, doobjednávání zbývajícího materiálu a synchronizace termínů. Pokud se nám podaří začít se stavbou ještě v listopadu, máme reálnou šanci uvést elektrárnu do provozu již v prvním čtvrtletí roku 2023,“ dodává podrobnosti k zahájení výstavby Vítězslav Skopal.

„Fotovoltaika je klíčovou součástí španělského plánu na ochranu klimatu. Solárním projektům se zde v posledních letech daří a tamní vláda s dalším rozvojem počítá v rámci posilování podílu obnovitelných zdrojů. V našem dalším působení ve Španělsku proto vidíme velkou příležitost,“ doplnil Vítězslav Skopal. V roce 2022 byl celkový výkon solárních elektráren 16 tisíc megawattů, což je zhruba 4× více než v roce 2010,   do roku 2030 může výkon fotovoltaiky narůst až na 72 tisíc megawattů

Skupina Solar Global se pro expanzi do Španělska rozhodla zejména kvůli příhodným slunečním podmínkám, které v této části Evropy panují. Svítivost na jihu Pyrenejského poloostrova dosahuje i 1 900 kWh/m2. Na jihu České republiky pro srovnání jen 1200 kWh/m2.

„Ačkoliv Česká republika nabízí obecně dobré podmínky pro instalaci solárních elektráren, slunce na jihu Španělska má až o polovinu vyšší svítivost než v Česku. A vyšší svítivost znamená pochopitelně i vyšší výrobu fotovoltaických systémů, které ve Španělsku vyprodukují i o polovinu více čisté energie než na ploše o stejné rozloze v Česku.“ říká člen dozorčí rady Solar Global Iberia Michal Vašourek.

Španělským specifikem je, že jednotlivé regionální projekty ve Španělsku centralizovaně schvaluje Úřad pro průmysl, energetiku a doly, který je vždy společný v rámci jednoho autonomního regionu. V případě Alicante je to například Valencijské společenství. Proces schvalování každého projektu na tomto úřadě byl velice zdlouhavý, ale v současnoti i vlivem energetické krize došlo k výraznému zefektivnění procesu zkrácení získání stanoviska na několik měsíců. A až po kladném stanovisku tohoto „superúřadu“” projekt posoudí místní stavební úřad, který vystaví konečné stavební povolení.

„To už je takový detail, v případě Noveldy jsme finální stavební povolení získali během dvou týdnů. Ale schvalování ‚superúřadem‘ trvalo déle než rok,“ doplňuje k první španělské zkušenosti Michal Vašourek.*

(Zdroj: Solar Global)

Ilustrační foto archiv/NEXTracker

NX Horizon smart solar tracker by NEXTracker.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down