Jednou z priorit předsednictví Česka v Radě EU je energetická bezpečnost, kterou chce zajistit snižováním spotřeby energie, rozvojem obnovitelných zdrojů a dočasnou diverzifikací dodavatelů zemního plynu a ropy. Cesta k energetické bezpečnosti však vede přes úsporné budovy. Bez podpory vlády na ně ale nedosáhne dostatek domácností.
Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21, přibližuje, jaký potenciál úspor leží v oblasti budov:
„Kvalitně zateplené budovy s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou mohou do roku 2030 snížit dovozní závislost na ruském plynu o 1,8 miliardy kubíků, to je polovina kapacity našich plynových zásobníků. Rozvoj větrné a velké fotovoltaiky pak může snížit dovoz plynu o dalších 1,6 miliardy kubíků, biometan přidá 1,3 miliardy,
V Česku stojí přibližně 1,6 milionu rodinných domů, 220 tisíc bytových domů a 620 tisíc veřejných a komerčních budov. Alespoň částečně kvalitní renovací prošla zatím jen zhruba třetina budov. Abychom pomocí úspor energie v budovách přispěli k avizovanému posílení energetické bezpečnosti, pak musíme tempo renovací zvýšit 2x až 3x.
„Vláda musí převést slova do praxe. Máme úspěšný program Nová zelená úsporám, ale to nestačí. Je potřeba nabídnout možnost investice do úspor energie a obnovitelných zdrojů i středně a nízkopříjmovým domácnostem. Potřebujeme 60 až 80 tisíc rozhodnutí majitelů domů ročně a toho nedosáhneme bez dlouhodobé strategie a promyšlených kroků,“ zdůrazňuje Holub.
Podpůrné programy je potřeba nastavit tak, aby si investici do úspor mohlo dovolit co nejvíce lidí. Pro rodinné domy by měla vláda připravit podporu poradenství a zpracování energeticko-optimalizačních studií, rozjet srozumitelnou informační kampaň nebo doplnit dotace z úspěšného programu Nová zelená úsporám zvýhodněnými úvěry na jejich předfinancování a dofinancování. Zaměřit se také musí na nízkopříjmové domácnosti a umožnit jim získat vyšší míru dotace ze sociální pomoci. Jde ze strany státu o trvalou investici, kterou může nahradit část příspěvků na bydlení, které nyní řada domácností prostě protopí.
Tři klíčové oblasti, na které se vláda musí zaměřit, aby nám energeticky úsporné renovace domů skutečně pomohly snížit závislost na fosilních palivech a ochránit občany před růstem cen energií, jsou:
- Posílit úspěšný program Nová zelená úsporám.
- Nízkopříjmovým domácnostem nabídnout investiční komponentu sociálních dávek.
- Spustit podporu projektové přípravy bez tvrdého závazku investice.
Budovy21 se také podílela na formulaci výzvy Energetická svoboda společně se Svazem moderní energetiky: www.energetickasvoboda.cz
*
(Zdroj: Budovy21)
Foto archiv/ČT