17.05.2020 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČEZ dokončil smart grid projekt

Společnost ČEZ Distribuce letos v únoru prezentovala výsledky projektu InterFlex na závěrečném setkání konsorcia v Paříži a následně i na finálním jednání se zástupkyní Evropské komise v Bruselu. Projekt byl zaměřen na zvyšování flexibility evropských distribučních sítí a byl dokončen v únoru 2020. Prokázal mimo jiné zásadní zlepšení integrace nových decentrálních zdrojů, akumulačních zařízení i elektromobilů do distribuční soustavy.

Společnost ČEZ Distribuce již téměř deset let testuje a nasazuje nové technologie a prvky tzv. chytrých sítí v rámci pilotních a realizačních projektů. V souvislosti s celkovou digitalizací energetických sítí hodlá ročně investovat řádově miliardy korun do aplikací automatizace, řízení, monitoringu, měření a zpracování dat. Příkladem špičkové spolupráce je dokončení evropského projektu InterFlex, který v případě českého demonstračního balíčku prokázal zásadní zlepšení integrace nových decentrálních zdrojů, akumulačních zařízení a elektromobilů do distribuční soustavy.
„V našem demonstračním projektu jsme dosáhli významného navýšení možnosti připojovat decentrální (obnovitelné zdroje) v řádu vyšších desítek procent oproti stávajícímu stavu, a to na napěťových hladinách nízkého i vysokého napětí. Výstupy a zkušenosti z projektu přenášíme do každodenní praxe s cílem umožnit splnění rostoucích požadavků zákazníků na připojování nových výroben. V rámci projektu jsme také vybudovali základ dobíjecí infrastruktury pro elektromobily, kterou ČEZ Distribuce využívá nejen pro testování vlivu dobíjení na distribuční soustavu ale i pro dobíjení svých firemních vozidel. Pozitivní výsledky projektu by nebyly možné bez aktivního zapojení všech kolegů a také partnerů, kterým patří veliké díky,“ říká projektový manažer demonstračního balíčku vedeného společností ČEZ Distribuce Stanislav Hes.
Společnost v rámci projektu a v reálném provozu úspěšně otestovala chytré autonomní funkce fotovoltaických střídačů, regulaci napětí pomocí jalového výkonu u velkých výroben elektrické energie připojených do hladiny vn, dálkové i autonomní řízení u dobíjecích stanic pro elektromobily a malé akumulační systémy elektrické energie umístěné v domácnostech. Získané poznatky tvořily vstupy do obecných pracovních balíčků a zajistily tak jejich posouzení z pohledu nákladů a přínosů pro možné budoucí nasazení na celoevropské úrovni. Finální výsledky celého evropského projektu a všech demonstračních projektů z jednotlivých zemí byly prezentovány na Closing event v Paříži koncem listopadu 2019. Projekt dále úspěšně prošel vyhodnocením ze strany zástupců Evropské komise na jednání v Bruselu v únoru 2020.
Red (Zdroj: Skupina ČEZ)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down