22.02.2022 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chytré sítě v lokálních soustavách

Lokální distribuční soustavy jsou jedním z fenoménů současné energetiky. Na jedné straně otevírají řadu podnikatelských příležitostí, na straně druhé (čemuž se v článku budeme věnovat) mohou být dobrou příležitostí pro uplatnění moderních konceptů řízení provozu distribučních sítí a všech dalších procesů, které s tím souvisí. Tedy například s jejich rozvojem, údržbou a opravami, stejně jako i s dalšími oblastmi, které na distribuci navazují – výrobou, akumulací, nákupem či prodejem energie.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 1/2022.

Majitelé a provozovatelé LDS se v současné době dostávají do nezvykle komplikované situace. Na jedné straně se jejich infrastruktura velice často dostává do bodu, kdy je třeba přemýšlet o její zásadní obnově. Současně s tím se, zejména ti, kteří odpovídají za operativní řízení LDS, potýkají s nedostatkem provozního personálu. V neposlední řadě jsou LDS součástí světa velké energetiky, která v jedné chvíli nabízí celou řadu nových příležitostí, současně s tím ale všem účastníkům, kteří se podnikáním v energetice chtějí zabývat, předepisuje celou řadu nových povinností.

LDS se tak v jednu chvíli ocitají v situaci, ve které byla velká energetika na konci minulého století. Tedy v době, zejména u regionálních distributorů probíhala zásadní vlna inovací, směřující především k bezobslužnému provozu, dálkovému ovládání objektů distribučních sítí, nebo k rozsáhlé automatizaci. Současně ale, protože jsou s velkou energetikou dneška poměrně úzce spojeni a také proto, že operují na stejném nebo velmi podobné trhu, dotýkají se jich i oblasti inovací, nových postupů a řešení, které jsou vlastní právě té velké energetice.

Souběh toho, co LDS musí řešit je rozmanitý. Na jedné straně inovace ve formě implementace nových systémů v monitorování, řízení, chránění a automatizaci, které pomůžou nejen redukovat potřebu obslužného personálu, ale také zjednoduší a zrychlí řízení distribuce a sníží výskyt a trvání mimořádných situací (poruch, výpadků, nedodávek).

Na straně druhé implementaci moderních konceptů, které například vedou k možnostem uplatnění nových typů zdrojů, které mohou výrazně přispět nejen k optimalizaci ceny dodávané energie nebo zvýšení její kvality (či obojího), ale mohou také přinést zásadní rozšíření obchodních příležitostí, kdy se majitel či provozovatel vhodné skladby zdrojů může stát i aktivním dodavatelem podpůrných služeb různého typu, v současné době asi nejvíce diskutované SVR (Služba Výkonové Rovnováhy).

Pokud se někdo zabýval oblastí energetiky v posledních 20 letech, jistě v tom, jaké úkoly a příležitosti před majiteli a provozovateli LDS stojí, vidí zcela zřetelné obrysy konceptu Smart Grids (chytrých sítí).

Jiří Roubal, TECHSYS – HW a SW, a. s., www.techsys.cz

Obrázky:

Provozovatelé LDS jsou ve složité situaci. Foto Vladimír Kratochvíl

Příklad moderního řešení LDS: Systémový koncept TECHSYS. Zdroj: Archiv autora

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down