Ekonomické čištění solárních panelů s ekologickým bonusem

Počasí a emise zanechávají na solárních panelech negativní stopy a snižují jejich výkon a výtěžnost. Proto je pro efektivní využití sluneční energie nezbytná jejich pravidelná očista.

Na solární panely negativně působí například sníh, déšť, kroupy, saze, pyl, prach, listí, jehličí, ptačí trus, mechy, lišejníky nebo emise ze zemědělských provozů či okolí železnic a také sklon panelů do 30°. K tomu je nutno připočíst pokles jejich účinnosti – po roce o pět až 15 %. Kontaminace může snížit výnos elektřiny až o jednu třetinu, a tak je velmi důležité důkladné a odborné čištění panelů s pomocí správné technologie.

Je z čeho vybírat

Frekvence čištění závisí na lokalitě. V zemědělských provozech a místech se zvýšenou koncentrací prachových částic se doporučuje čtyřikrát ročně, především po odkvětu či sklizni. Panely vystavené menšímu znečištění je možné čistit v průměru dvakrát za rok. Jenom na déšť spoléhat nelze.

Efektivní očista solárních panelů vyžaduje odpovídající technologii. K nejlepším způsobům patří produktivní a šetrná kombinace profesionálního vysokotlakého čističe s diskovými nebo válcovými kartáči. Vhodně zvolená technika umožňuje vyčistit až 1500 m2 solárních panelů denně.

„Nabízíme různé technologie, které si zákazníci z oboru oblíbili,“ říká Lukáš Rom z produktového oddělení společnosti Kärcher ČR a navazuje: „Na solární panely doporučujeme zejména nástavec iSolar 800 se dvěma protiběžnými kotoučovými kartáči a pracovní šířkou 80 centimetrů. Výhodou je eliminace náročné fyzické práce a vysoký plošný výkon. Kartáče pohání voda z vysokotlakého čističe, ale stačí i nízkotlaký provoz se studenou vodou s průtokem 700 až 1000 litrů za hodinu.“

Válcové a kotoučové kartáče

„Pro lokální čištění je možné použít vodu a vhodný čisticí prostředek. Práci na solárních panelech dobře zastanou také rotující válcové kartáče, které jsou vhodné i na vertikální povrchy, například fasády. Výhodou je, že jsou poháněné tlakem vody a během práce rotují, což usnadňuje manipulaci a zlepšuje čisticí účinek. Mají nižší spotřebu vody s průtokem od 350 litrů za hodinu. Dobře si poradí s odolnou špínou, při čištění hran a odstraňování hloubkových nečistot. Nabízíme různé modifikace válcových kartáčů s měkkými nebo tvrdými štětinami – v závislosti na typu povrchu,“ pokračuje Lukáš Rom.

Kotoučové speciální kartáče iSolar 400 a iSolar 800 disponují vyšším plošným výkonem a díky větší kontaktní ploše s panely se s nimi lépe manipuluje přes hrany. Jejich měkké nylonové štětiny jsou maximálně šetrné vůči citlivým povrchům solárních panelů. Množství vody se ovládá ventilem a její kluzná vrstva usnadňuje pohyb kartáčů po povrchu. Flexibilní úhlový kloub hlavice zajišťuje, aby štětiny stále těsně doléhaly na povrch, díky čemuž se dosáhne rovnoměrných výsledků čištění.

Teleskopické nástavce pro oba systémy čištění si lze vybrat podle potřebné výšky. Vyrábějí se z různých materiálů, ať už se jedná o uhlíková či skleněná vlákna nebo jejich speciální směs, která zaujme vynikající tuhostí a současně velmi nízkou hmotností.

Přídavky zlepšují účinek

Při používání chemických čisticích prostředků je nutné dbát na to, aby byly vhodné k odstranění odolných, mnohdy mastných nečistot, a minerálních zbytků. Pro šetrné a ekologické čištění solárních panelů nabízí Kärcher speciální přípravek RM 99, který schválili výrobci panelů. Kromě toho, že dobře odstraňuje nečistoty, také zlepšuje kluznost kartáčů. Rychleji se po jeho použití rozpadne vodní film, a tak nejsou na ošetřeném povrchu šmouhy či skvrny od vodního kamene. Panely není nutné dlouho oplachovat, což přispívá k rychlejšímu a snazšímu čištění.

„Pokud je rozsah tvrdosti vody větší než střední, doporučujeme použít změkčovač, například s využitím mobilního systému s pryskyřičným filtrem, který zabrání vzniku skvrn i přes vysoký obsah minerálních látek ve vodě. Výhodou je možnost využití tohoto filtru na čištění solárních panelů tam, kde není dovolené použít detergent, například na poli, louce a podobně. Do prostředí tak stéká jen čistá filtrovaná voda. Samozřejmostí je důsledné dodržování bezpečnostních předpisů při práci,“ uzavírá Lukáš Rom.*

Foto archiv/Kärcher

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down