30.10.2022 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domácí větrná turbína je investice

Když v Česku hovoříme o rozvoji větrné energetiky, obvykle máme na mysli větrné parky, případně větrnou elektrárnu za obcí, která dodává elektřinu do rozvodné sítě. Ve světě jsou co do počtu a rozmístění významně zastoupeny i malé, tzv. domácí větrné elektrárny, napojené přímo na jednotlivé domy, rekreační chaty, či karavany a obytné lodě. Asi před deseti lety se tyto technologie začaly prosazovat také u nás, ale pak se prodej zastavil, především z důvodů nízké účinnosti a problémů s povolením stavby.

Výtah z článku, který vyšel v časopisu Energie 21 č. 5/2022.

V rozvinutých zemích jsou domácí větrné elektrárny ekonomicky lukrativní obor, jemuž je ve sdělovacích prostředcích věnována patřičná pozornost. Svědčí o tom například aktuální poradenský a inzercí bohatě vybavený článek na americkém portálu BobVila.com. Technické a obchodní parametry platí samozřejmě pro provozovatele v příslušném státu USA. 

Autor článku úvodem připomíná, že malé větrné turbíny skutečně mohou lidem generovat čistou energii pro dům, chatu nebo dokonce loď nebo karavan. Větrná turbína pro domácí (rezidenční) použití je ale také investicí a tak je důležité o technologii něco vědět a mít dostatečnou jistotu, že i lokalita má ty správné podmínky, aby  elektrárna produkovala maximální využitelný výkon. Důležité jsou zejména tyto informace:

1) Rezidenční větrné turbíny dodávají elektřinu  do jednotlivých domů: Větrné turbíny přeměňují větrnou energii na využitelnou elektřinu. Vítr otáčí lopatkami turbíny, aby poháněl rotor, který roztáčí malý generátor. Větrná turbína se připojuje k domácímu elektrickému systému přes invertor, který převádí stejnosměrný proud turbíny na střídavý proud.

2) Pro vhodnost lokality jsou klíčovými faktory průměrná roční rychlost větru: Větrné turbíny potřebují pro svoji činnost tzv. startovací, tedy minimální rychlost větru. Větrné turbíny však mají i tzv. jmenovitou rychlost větru, při které turbína produkuje maximální množství energie. Obecně platí, že rezidenční větrná turbína může být dobrou investicí jen tehdy, pokud u vás pravidelně fouká vítr o rychlosti alespoň 10 km/h.

3) Efektivitu působení větru na turbínu ovlivňují okolní stavby a terén: Je nezbytné vyhodnotit všechny struktury nebo geografické překážky, které by mohly ovlivnit dostupný objem a rychlost větru pro vaši turbínu. Mezi venkovní prvky, které mohou blokovat vítr, patří i váš dům a jakékoli stavby, které jej obklopují – garáže, stodoly, kůlny a podobně. Domácí větrné turbíny by proto měly být umístěny nejméně v trojnásobné výšce jakýchkoli velkých překážek a alespoň 150 m od nich, aby bylo zajištěno, že produkují maximální výkon z adekvátní rychlosti větru

4) Územní vyhlášky mohou omezit výšku a hladinu hluku větrných turbín: I když uvažujete jen o malé větrné turbíně, musíte se řídit předpisy asociace majitelů domů HOA (Homeowner Asociation) nebo jinými územními předpisy alje nezbytné před investicí zkontrolovat jejich požadavky

5) Větrná energie může být poměrně nepředvídateln Na rozdíl od solární energie, která bývá spolehlivější, může být větrná energie nepředvídatelná. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují rychlost větru, včetně terénních a stavebních překážek a teploty a tlaku vzduchu. A pokud turbína nemá vlastní baterii, nebude schopna ukládat elektřinu pro použití v době, když vítr „nefouká“. Navíc obytné větrné turbíny mají maximální rychlost větru, což je rychlost větru, než se stanou náchylnými k poškození. Pokud žijete v oblasti se silným větrem, musíte zajistit, aby turbína, o které uvažujete, zvládla rychlost větru v této oblasti.

6) Systémy připojené k síti mohou snížit účty za energie a poskytnout záložní napájení: Domácí větrnou turbínu lze připojit k elektrické síti, což může pomoci snížit vaše domácí účty za energii v závislosti na tom, kolik energie vaše turbína vyrábí.

7) Turbíny mohou být rizikem pro ptáky a další migrující žijící živočichy: Větrné projekty neovlivňují divokou přírodu tolik jako auta nebo letadla, ale mají některé negativní účinky. Přestože se jedná spíše o problém velkých větrných elektráren a komerčních větrných turbín, také větší obytné turbíny mohou potenciálně představovat riziko pro místní ptactvo a volně žijící zvířata. I když obvykle nemůžete tomuto dopadu zcela zabránit, existuje několik věcí, které můžete vyzkoušet, jako natření turbíny na černo, instalace ultrazvukového zařízení blízko turbíny, nebo její umístění tam, kudy ptáci a netopýři pravděpodobně létat nebudou.

8) Daňové úlevy mohou kompenzovat náklady na instalaci turbíny: Malé obytné větrné turbíny mohou mít nárok na slevu na dani z vyrobené energie, což domácnostem může částečně kompenzovat náklady na instalaci. Bývá zde ale určité omezení, například aby turbína měla na daňovou slevu nárok, nesmí pro čistě domácí použití produkovat více než 100 kWh energie ročně. Dům ale nemusí být pro majitele trvalým bydlištěm, takže úlevy i v těchto případech snižují náklady na instalaci. Úleva se zpravidla týká stávajících i nových domů.

Gro (Zdroj: BonVila.com)*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down