Jsou motorová biopaliva jednou z příčin zdražování potravin? Zabírají plodiny pro jejich výrobu příliš mnoho zemědělské půdy? Přispívají spíše ke zvýšení škodlivých emisí než k jejímu snížení? A škodí motorům? Tyto otázky se neustále objevují v médiích i v diskusích politiků.
Evropská komise se proto rozhodla dopady motorových biopaliv na evropské zemědělství a globální ovzduší důkladně prověřit. A podle výsledků studie případně i revidovat jejich současnou podporu.
Již samotné rozhodnutí o zadání takové studie ale ukazuje, že v pozadí graduje zásadní spor mezi zastánci a odpůrci veřejné dotační podpory zeleným technologiím. O co jde?
Zástupci dotací tvrdí, že globální klima se mění k horšímu z velké části vinou plýtvavého hospodaření v bohatých západních zemích. Zlepšení je tedy v rukou jejich politiků. Hlavně oni by měli podpořit rozjezd nových technologií, ohleduplnějších k životnímu prostředí. Problém ale je, jak konkrétně takovou podporu stanovit, uzákonit a následně kontrolovat. A také komu vlastně nakonec prospěje.
Naproti tomu odpůrci jsou názoru, že ke změnám klimatu buď vůbec nedochází, nebo jde o více méně přirozený jev, který lidé nemohou zásadně ovlivnit. Proto ani nemá smysl tradiční technologie regulovat, či dokonce finančně podporovat ty nové. Na případné globální změny je třeba se spíše dobře připravit než se pokoušet jim zabránit. Ekonomické subjekty se údajně musí rozhodnout jen na podkladě podmínek volného trhu.
Signál, jak tento spor nejspíš dopadne, může přinést již zmíněná studie Evropské komise. Ale jedno víme již dnes: Zatímco ceny motorových paliv z ropy se u nás loni zvýšily, cena biopaliva E85 zůstala stejná – a kupodivu i nižší…
Jiří Trnavský