11.07.2023 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co naznačily výsledky průzkumu mezi podnikateli?

Více než dvě třetiny (70 %) malých a středních podniků (MSP) v České republice se domnívají, že vysoké ceny energií snižují ziskovost jejich podnikání a tři čtvrtiny (75 %) viní vysoké náklady na energie ze zvyšování cen výrobků a služeb. Uvádí to v květnu 2023 provedený výzkum agentury YouGov v České republice, Německu, Řecku, Itálii, Nizozemsku a Polsku realizovaný pod záštitou organizace Beyond Fossil Fuels[1].

České MSP viní z rostoucích cen energií především geopolitickou situaci ve světě ohrožující stabilitu dodávek plynu (48 %), nedostatek opatření zaměřených na energetickou účinnost (43 %), závislost na fosilních palivech (40 %) a nedostatek investic do obnovitelných zdrojů (33 %). Průměr šesti unijních zemí přitom hlavní příčinu rostoucích cen energií vidí právě v závislosti na fosilních palivech (52 %), nejvíce dotázaných podniků tak hodnotí situaci v Itálii (59 %).

Podnikatelé v Česku i v dalších zemích se domnívají, že klíčem je podpora investic do lokálních obnovitelných zdrojů. Zajímavé také je, že české MSP lehce přesahují evropský průměr v otázce zdanění velkých energetických firem (windfall tax), přes 38 % podniků ji vidí jako užitečný nástroj pro snížení cen energií. Trojici nejužitečnějších opatření uzavírají programy na podporu investic do vlastních obnovitelných zdrojů MSP (36 %).

A co jsou pro to ochotné udělat samotné malé a střední podniky?

Za předpokladu, že budou zavedeny pobídky a odstraněny administrativní překážky, uvedlo 75 % českých MSP, že si nainstalují fotovoltaické panely a 79 % podniků implementuje opatření vedoucí ke zvýšení energetické účinnosti. Dotace či podpůrné programy představují silnou motivaci, ale jen asi 20 % dotázaných MSP je považuje za hlavní důvod pro instalaci vlastních OZE či zavádění opatření energetické účinnosti a zhruba stejné procento pak nemá zájem o žádné z představených řešení. Nejnižší zájem mezi podniky zaznamenala opatření v podobě nákupu energií prostřednictvím PPA (power purchase agreement, dohoda o nákupu energií) či společné nákupy (zelené) energie. Naopak 24 % MSP již zavedlo opatření pro snížení spotřeby energií a dalších 23 % se k tomu chystá v následujících 12 měsících, s dotací přitom nutně nepočítají.

Studie Beyond Fossil Fuels u každé země uvádí i tzv. “success story”, tedy příběh podniku, který energetickou tranzici využil jako byznysovou příležitost. V Česku jím je společnost ECM System Solutions s.r.o. bývalého starosty obce Mikolajice Martina Krupy. Jeho společnost se zabývá měřením, správou a monitorováním obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely, bateriové systémy, nabíječky elektromobilů a inteligentní osvětlení.*

/zr/

[1] https://beyondfossilfuels.org/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down