Co přinese Lex OZE III?

Poslanecká sněmovna ve 3. čtení dnes odhlasovala pozměňovací návrhy a schválila celou novelu energetického zákona nazvanou Lex OZE III. Novela přináší do české energetiky moderní postupy, jako je akumulace či chytré slaďování výroby a spotřeby elektřiny. Posiluje také ochranu spotřebitelů, kteří se zapojí do sdílení elektřiny, před neférovým jednáním obchodníků. Schválení novely také potvrdilo, že uhelné elektrárny nebudou dotovány zvýšením účtů za elektřinu.

Poslanci a poslankyně ve 3. čtení odmítli pozměňovací návrh poslance Ivana Adamce (ODS) a dalších, který by snížil ochranu spotřebitelů elektřiny před neférovým jednáním obchodníků s elektřinou. A naopak podpořili komplexní pozměňovací návrh, který ochranu zajišťuje. Obchodníci už při výkupu elektřiny ze solárních panelů nebudou moct bránit lidem ve sdílení elektřiny ani sdílejícím bezdůvodně navyšovat ceny za dodávku. Ti, kdo chtějí vyrábět elektřinu ze zdrojů do 100 kW (zejména tedy fotovoltaik) pro svou spotřebu nebo ji sdílet, už také nebudou potřebovat licenci. Je to důležité pro rozvoj komunitní energetiky a sdílení elektřiny.

Nebezpečný návrh stažen

Pozměňovací návrh poslankyně Bereniky Peštové (ANO), který by umožnil dotování uhelných elektráren majitelům, kteří oznámí odstavení, byl předkladatelkou stažen [1]. Návrh by přinesl velké riziko spekulací a byl šitý na míru záměrům miliardáře Pavla Tykače. Dotování uhelných elektráren přitom podle vědeckých studií ani podle prognóz ČEPS není potřeba. Novela nyní směřuje do Senátu a poté k prezidentu republiky. Aby nedošlo k dalšímu zpoždění, musí být schválena do konce roku. Novela energetického zákona, tzv. Lex OZE III, právě prošla Sněmovnou. Novelu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Jak hlavní body novely komentují odborníci?

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie: „Přichází flexibilita, důležitá pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Mimo jiné velké síťové baterie konečně dostávají pravidla, aby posílily stabilitu sítí. Tím se z nich stane velmi zajímavá podnikatelská příležitost a to i bez dotací.” Podle něj novela přináší mnoho pozitivních změn pro čistou energetiku, například zvýšení hranice pro potřebná povolení, zjednodušení a opravu systému u větrných elektráren a úpravy zdanění bioplynu při výrobě elektřiny. Hlavně ale zavádí základní pravidla pro poskytování flexibility včetně akumulace, což je důležitý nástroj pro rozvoj obnovitelných zdrojů a jejich vzájemné doplňování. Flexibilita bude zahrnovat přizpůsobování spotřeby energie její výrobě v obnovitelných zdrojích a ukládání do baterií, tepla nebo plynu. To je klíčové pro stabilní provoz elektrizační soustavy a snížení nákladů na systémové služby. Díky tomu bude dále možné upravovat podpůrné nástroje jako veřejnou finanční podporu či tarify. Nový systém by měl pomoci k většímu počtu obnovitelných zdrojů stavěných nákladově efektivněji.

„Komora OZE nepovažuje snahu Ministerstva financí nalézt „výpadek” ve státním rozpočtu na zákonem garantované podpoře pomocí schválených opatření za ani efektivní ani dostatečnou. Máme pochybnosti o právní i věcné proveditelnosti. Naopak, zrušení takzvané solární zarážky, která umožňuje některým provozovatelům fotovoltaik přestat platit solární odvod, sněmovna ani neprojednávala. Byla to příležitost, jak zabránit budoucímu výpadku příjmu, který ve státním rozpočtu fakticky kryje část výdajů na podporu obnovitelných zdrojů. Podrobnosti shrnuje naše vyjádření adresované poslankyním a poslancům, resp. členům Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,” dodal.

Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky: „Zvýšení hranice pro nutnost stavebního povolení a potřebu licence na výrobu elektřiny z 50 na 100 kW se dotkne především středně velkých zejména střešních fotovoltaik. Ubere byrokracie všem, kteří chtějí sdílet a podnikatelům.”

Předseda Cechu Malých vodních elektráren Vladimír Zachoval: „Snížení hranice výkonu vodních elektráren z pohledu posuzování veřejného zájmu je velkou podporou pro náš sektor. V Česku je v provozu přes 1 600 malých vodních elektráren. Ročně vyrobí přes jednu miliardu kilowatthodin, čímž pokrývají spotřebu asi 300 tisíc průměrných domácností. Další stovky projektu čekají na realizaci, která byla dosud strašně komplikovaná."*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down