02.09.2016 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další peníze budou jen pro OZE

Ministerstvo životního prostředí vyjednalo u Evropské komise navýšení alokace v rámci 1. výzvy „kotlíkových dotací“ o 10 %. Kraje tak získají dalších tři sta milionů korun. Pokud budou mít dostatek projektů, potažmo žádostí, mohou prostředky obdržet ještě letos. Tyto peníze ale již mohou být, podle podmínky EK, použity jen na zdroje využívající OZE, tedy na tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu.

„Kotlíkové dotace“, které domácnosti čerpají prostřednictvím krajských úřadů na výměnu zdrojů tepla a na tzv. mikroenergetická opatření, jsou hrazeny z operačního programu Životní prostředí. Slíbených 300 milionů korun by kraje měly použít na uspokojení zejména těch domácností, které uspěly se svou žádostí o dotaci, ale pro velký zájem na ně již nezbyly finanční prostředky. Tam, kde kraje zásobníky žádostí nedělaly, budou muset vyhlásit další krajskou výzvu.

„Je na uvážení každého kraje, zda v jejich konkrétní situaci možnost navýšení využijí. Jakmile kraj o navýšení finančních prostředků požádá, připravíme změnu (navýšení) Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Dosud o to požádaly dva kraje - Plzeňský a Středočeský. Zájem vidíme ale i u ostatních krajů České republiky,“ informoval o aktuální situaci ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

To, zda budou muset zájemci o koupi ekologických kotlů, na které se v první výzvě nedostalo, znovu vyplňovat všechny papírové formuláře, bude záležet na krajích, jaké si stanoví podmínky. „My určitě vítáme elektronický způsob komunikace, ale pokud se kraje rozhodnou jít jinou cestou, je to plně na jejich zvážení,“ upřesnil Valdman.

MŽP spolu se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) již také připravují další kolo kotlíkových dotací, v němž budou další 3 miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů i na mikroenergetická opatření. Druhé kolo kotlíkových dotací avizoval náměstek pro fondy EU Jan Kříž na 1. čtvrtletí 2017, tedy o půl roku dříve, než bylo původně plánováno. Podmínky pro druhé kolo ale ještě nebyly zveřejněny.

Evropská komise nejdříve trvala na vyčerpání prostředků z první výzvy, vyhodnocení jejích ekologických efektů a teprve poté by bylo možné uvolnění dalších tří miliard Kč hrazených z EU fondů v další vlně „kotlíkových dotací“. S ohledem na velký zájem o výměnu starých kotlů nakonec od této původní podmínky ustoupila a naopak schválila navýšení původní alokace o 10 % ještě do konce tohoto roku.

Red (Zdroj: MŽP)

Obrázky:

Další “kotlíkové dotace“ jsou určeny jen na zdroje využívající OZE, tedy tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu. Foto archiv/Ökofen a Viessmann

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down