05.08.2024 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

„Dekarbonizační“ politika některých energetických firem

Koalice Beyond Fossil Fuels analyzovala dekarbonizační plány pěti evropských energetických společností. Ani jedna nepodnikla klíčové závazné kroky k přechodu od fosilního plynu do konce roku 2035. Vůbec nejhůř ale vychází EPH Daniela Křetínského.

Nový report s názvem Power Moves and Power Failures (celý zde)  se zaměřil na dekarbonizační plány společností Enel, ENGIE, EPH, Iberdrola a Statkraft. Autoři reportu zaznamenávají slibný nárůst investic do obnovitelných zdrojů energie. Zároveň ale tři z pěti společností (Enel, ENGIE a česká EPH) pokračují v expanzi elektráren spalujících fosilní plyn, čímž podkopávají přechod na obnovitelné zdroje. Místo větší odolnosti a udržitelnosti vedou jejich současné strategie k posilování závislosti zemí, v nichž tyto společnosti působí, na fosilním plynu.

Expanze plynových elektráren upevňuje hrozbu emisí

Údajně transformační plány společností EPH, Enelu a ENGIE ve skutečnosti nevedou k odklonu od fosilních paliv. Tyto takzvané dekarbonizační plány mají asi tak stejný smysl jako jízda autem se zataženou ruční brzdou. Jejich pokračující expanze plynových elektráren upevňuje hrozbu vysokých emisí a ztěžuje schopnost Evropy splnit své klimatické cíle. Finanční podporovatelé těchto energetických firem budou vystaveni riziku, že nesplní své net zero závazky. Přitom příklady společností jako Iberdola nebo Statkraft ukazují, že je možné zaměřit svůj plán transformace převážně na snadno dostupné a snadno nasaditelné větrné a solární elektrárny, úložiště a síťová řešení. Finanční instituce musí tlačit na energetické společnosti, aby přijaly skutečné plány přechodu od fosilní energie a podpořily dekarbonizaci energetického sektoru," říká Pierre-Alain Sebrecht ze společnosti Reclaim Finance.

“Energetické firmy Daniela Křetínského mají jen v uhlí větší emise než celé Finsko, přičemž v Německu plánují těžit a spalovat uhlí ještě po roce 2030. Navíc mezi evropskými energetickými firmami největší mírou investují do rozvoje plynové infrastruktury. Jejich investice do obnovitelných zdrojů, kterými se firma ráda chlubí, jsou v porovnání s ostatními velmi nízké. Nový celoevropský report tak nakonec dokládá, že Křetínského firmy patří v Evropě k těm nejhorším z hlediska dekarbonizační strategie, a tudíž jsou velkým reputačním rizikem pro banky a pojišťovny, které tyto firmy financují,” uvedl Radek Kubala z organizace Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci.

JiT (Zdroj: Re-Set)*

Součástí EPH je i společnost Elektrárny Opatovice. Foto archiv/EPH

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down