Jak informoval Ondřej Novák, tiskový mluvčí Svazu moderní energetiky, vláda má dnes na programu projednání dlouho očekávané novely novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která vedle posílení ochrany půdy v souvislosti s dopady změn klimatu otevírá také možnosti pro rozvoj agrovoltaiky, tedy umístění solárních panelů při zachování zemědělské produkce.
Programový ředitel Svazu moderní energetiky, Martin Sedlák, uvádí, že agrovoltaika představuje dvě řešení v jednom: zachová produkční funkci zemědělské půdy a současně umožní instalaci solárních panelů. Z jedné zelené plochy se tak sklidí plodiny i solární elektřina. Solární panely umístěné například na vinicích, mezi ovocnými stromy či na záhonech se zeleninou totiž poskytují plodinám v horkém létě stín a mohou je chránit před spálením. A zároveň vyrábějí tolik potřebnou bezemisní energii. A výhod pro zemědělce je mnohem více. "Solární panely také chrání rostliny před povětrnostními vlivy a extrémními jevy počasí kterých se změnou klimatu přibývá. Produkce čisté energie pak pomůže také snížit emisní stopu v zemědělství a levná solární energie ochrání farmáře před růstem cen energie.“
Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace, k tomu říká:
„Agrovoltaika je ideálním nástrojem pro diverzifikaci zdrojů výroby energie. Dává možnost zemědělcům snížit spotřebu energie a zároveň i ochránit plody před následky změn klimatu a výrazně pomůže dekarbonizovat sektor zemědělství. Věříme, že zákon bude brzy schválen v takové podobě, která odstraní poslední bariéry, které dnes brání využití agrovoltaického konceptu. Česko, jako průmyslová země, nemůže spoléhat pouze na výrobu solární energie na střechách a agrovoltaika umožňuje vyrábět solární energii bez ztráty zemědělské půdy“.
Jiří Bím, vedoucí sekce agrovoltaiky v Solární asociaci komentuje:
"Česko má šanci být jedním z lídrů v Evropě co se týče správného zákonného ukotvení dvojitého využití půdy. Zároveň však zatím vláda trvá na omezení agrovoltaiky na velice úzkou skupinu plodin. Věříme, že zákonodárci umožní využít agrovoltaiku tak, jak to dnes vidíme třeba v Německu, Rakousku či dalších zemích světa. Například z Rakouska víme, že dobře funguje instalace vertikálních konstrukcí panelů v kombinaci s běžnými polními plodinami. Kromě toho upozorňujeme na to, že neupraví-li se zákon směrem k návaznosti na územní plány, tak hrozí, že se velké množství projektů z různých důvodů nebude moc realizovat.“*
/zr, zdroje: SME, Solární asociace/