Drůbeží farma modernizuje chov pomocí fotovoltaiky

Drůbeží závod Soběraz společnosti MAVE Jičín se vydává cestou udržitelného zemědělství. V jednom z jeho středisek ve Lháni byla dokončena instalace střešní fotovoltaické elektrárny s výkonem 390 kWp. Tato FVE ročně vyrobí přibližně 400 MWh čisté elektřiny, která se využije na provoz vzduchotechniky zajišťující optimální prostředí s dostatkem čerstvého vzduchu pro 95 tisíc nosnic.

Drůbeží závod Soběraz ročně vyprodukuje až 25 milionů kusů vajec, která nyní budou pocházet z provozu využívajícího obnovitelné zdroje energie. Instalace střešní FVE tak představuje významný příspěvek k udržitelnému zemědělství a ke snížení energetické náročnosti provozu společnosti MAVE Jičín.

Sluneční elektrárny se stále více prosazují i v zemědělství

„Solární energie na střeše drůbežárny je příkladem, že zemědělství může být inovativní a zároveň šetrné k životnímu prostředí. Je to win-win situace – naše farma snižuje náklady na energie a zároveň přispívá k udržitelnější budoucnosti. Díky fotovoltaice můžeme efektivně pohánět větrání a chlazení v halách, což je potřeba hlavně, když slunce nejvíce svítí, a tím nám instalace fotovoltaiky dává ještě větší smysl. Její umístění na budovu přispěje k zajištění ideálního prostředí pro slepice a ke snížení uhlíkové stopy našeho provozu,“ uvádí Dita Bočková, místopředsedkyně představenstva společnosti MAVE Jičín.

Za realizací komplexního projektu na klíč stojí společnost Greenbuddies, přední český dodavatel středních a velkých průmyslových solárních instalací a nabíjecí infrastruktury. O výrobu zelené energie, jež se spotřebuje na provoz závodu, se postará 940 kusů solárních panelů o jmenovitém výkonu 415 Wp. Očekávaná roční produkce elektrárny dosáhne 400 MWh, což je množství srovnatelné s průměrnou roční spotřebou přibližně 114 českých domácností.

„Fotovoltaika pro MAVE Jičín je naší další cennou zkušeností z oblasti solárních řešení pro zemědělský sektor, kterých jsme realizovali v Evropě již celou řadu. Mezi naše zajímavé projekty patří například i solární systémy na střeše bioplynové stanice. Rád vidím, že i v Česku začínají přibývat v tomto oboru firmy, které řeší udržitelnější zemědělskou produkci a snížení energetické náročnosti,“ říká Aleš Spáčil, spolumajitel společnosti Greenbuddies.*

JiT (Zdroj: Crestcom)

Střešní FVE s výkonem 390 kWp ročně vyrobí ročně asi 400 MWh čisté elektřiny. Foto archiv/Greenbuddies)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down