16.10.2017 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologické obydlí s čističkou na střeše

Uprostřed husté zástavby pražských činžáků vyrůstá ze země dům pokrytý květinami. Moderní ekologické obydlí zasazené do jednoho z městských vnitrobloků má totiž místo střechy květinový záhon. Střecha přitom funguje i jako kořenová čistička odpadní vody. Energeticky pasivní dům přitom využívá zejména vlastní obnovitelné zdroje a svou existencí nijak nezatěžuje okolí.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 5/2017.

Dům je natolik unikátní, že jej jeho duchovní tvůrce Michal Šperling právem přihlásil do ekologické soutěže E.ON Energy Globe 2017, kde se v kategorii Stavba probojoval až do finále*).

Cesta k vysněnému domu ale nebyla snadná. Především musel sehnat vhodný pozemek. Inspirován návštěvou kamaráda, který má dům ve vnitrobloku v Praze na Pankráci, začal na internetu pátrat po podobném pozemku na Letné. A kupodivu jej nakonec objevil. Kromě nesouhlasu mnohých obyvatel okolních činžáků měl například velký problém s dopravou stavební techniky a materiálu do vnitrobloku. „Na projektu jsme pracovali s architektem Václavem Odvárkou, který byl ochoten naslouchat mým představám a požadavkům,“ vzpomíná Michal Šperling. Celá stavba ve výsledku odpovídá pasivně energetickému standardu: obvodové stěny jsou vyzděny z vápenopískových bloků o tloušťce 17,5 cm, následuje 40cm izolace s ochrannou paropropustnou fólií. Provětrávaná fasáda má obklad z modřínových prken. Strop nesou lepené dřevěné nosníky, které jsou pomocí stahovacích vrutů spjaty s betonovou stropní deskou z vláknobetonu.

Dům je unikátní i systémem vytápění, který kombinuje fotovoltaiku, vzuchotechniku s rekuperací tepla, zemní výměník a akumulaci. Na energetickém štítku tak má třídu A, do níž jsou řazeny domy s nejnižší energetickou náročností. Vytápění automaticky zapíná prostorový termostat, jakmile teplota v domě klesne pod nastavenou hodnotu. Doplňkovým zdrojem tepla je vzduchotechnika s rekuperací tepla, napojená na zemní výměník. Kromě tepelných zisků v zimním období dokáže v létě interiér domu naopak chladit.

Unikátní řešení střechy je dílem Michala Šperlinga, který zúročil své zkušenosti s projektováním a výstavbou kořenových čistíren a jezírek. V podstatě jde o kořenový systém, který čistí odpadní vodu z domácnosti, a vedle toho se stará o výživu rostlin na střeše.

Mokřadní střecha si poradí nejen s vodou znečištěnou běžnými domácími procesy, ale také vysokým obsahem železa, manganu a těžkých kovů. Přitom téměř nevyžaduje údržbu. Má nízkou hmotnost, takže neklade příliš vysoké nároky na nosnost střechy.

*) Poznámka redakce: Až těsně po uzávěrce časopisu Energie 21 č. 5/2017 bylo organizátory soutěže E.ON Energy Globe 2017 vyhlášeno, že Michal Šperling se svým domem zvítězil, a to nejen v kategorii Stavba, ale stal se i celkovým vítězem. Blahopřejeme!

-ll- (Zdroje: Časopis Praktik a E.ON)

*

Obrázky:

Dům vyplňuje část vnitrobloku při zachování přírodní plochy

Podstatnou část tepla zajistí střešní fotovoltaická elektrárna

Zdrojem tepla nebo chladu je i vzduchotechnika s rekuperací

Mokřadní čistička na střeše je funkční a dobře vypadá

Michal Šperling se svým domem zvítězil v soutěži E.ON Energy Globe 2017

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down