30.06.2015 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Energetický kruh v Hostětíně se uzavřel

Nestačí obnovitelné zdroje jen využívat. Neméně důležité je vyrobenou energii co nejhospodárněji zužitkovat. Obojí se již mnoho let daří obyvatelům obce Hostětín v podhůří Bílých Karpat.

Stručný obsah článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 3/2015.

Malá obec Hostětín s necelou čtvrttisícovkou obyvatel je bez nadsázky dnes snad jako jediná v České republice téměř nezávislá na vnějších energetických zdrojích. O tom nás během návštěvy informovala inženýrka Marie Křiváková, ředitelka zdejšího ekologického Centra Veronica.

V podstatě, avšak za zcela jiných podmínek, se obec vrátila zhruba do roku 1950 minulého století, kdy zdrojem tepla v rodinných domcích bylo výhradně tehdy nejdostupnější dřevo z okolních lesů. Jenže již o deset let později se poměr mezi obnovitelnými a neobnovitelnými zdroji změnil na jedna ku jedné. A do konce století se podíl „neobnovitelných“ zdrojů zvýšil dokonce až na 90 procent, neboť uhlí bylo v té době nejdostupnějším a nejlevnějším zdrojem tepla. Při častých mlhách se ale zdejší údolí topilo ve smogovém mraku

Během pouhých deseti let, do roku 2010, se však nepříznivý poměr mezi fosilními a obnovitelnými palivy podařilo výrazně otočit. V současnosti je závislost na fosilních palivech jen několikaprocentní, každoročně se snižuje, stejně jako spotřeba elektřiny z veřejné rozvodné sítě.

V současnosti tvoří soustavu obnovitelných zdrojů obecní kotelna na štěpku, devět solárních tepelných soustav v rodinných domech v obci, fasádní kolektor na Centru Veronica a střešní kolektor na moštárně. Dále jsou v obci tři fotovoltaické elektrárny, z nichž největší, na pozemku za obecní výtopnou, má výkon 50,6 kW. Na střeše moštárny poskytují panely téměř 9 kW a na jednom rodinném domku mají panely výkon až 13 kW.

Sedmým rokem je na střeše hostětínské moštárny v provozu fotovoltaická elektrárna doplněná solárními panely na ohřev vody, akumulované v zásobníku o obsahu 10 000 litrů.  Elektrárnu tvoří 40 panelů o výměře 64 m2, každý o s výkonem 220 W. Ročně vyrobí více než 8000 kWh. Mimo zpracovatelskou sezonu jsou přebytky elektřiny prodávány do sítě. Při moštování od září do listopadu množství elektrické energie z panelů nestačí, takže ji moštárna nakupuje od distributora elektřiny. Ročně bývá přibližně jen čtvrtina elektřiny vyrobené fotovoltaickými panely spotřebovaná pro provoz moštárny.

Energetický program je jen částí z hostětínských  aktivit. Ve zdejším Centru Veronica najdeme ukázky toho, jak lze žít v souladu s přírodou při co nejmenší energetické náročnosti, aniž by bylo potřeba zříci se moderních technologií a z nich plynoucích vymožeností. Na vnějších energetických zdrojích jsou zde závislí minimálně, a to jen ve výrobních špičkách nebo v zimním období s nedostatkem slunečního svitu.

V podhůří Bílých Karpat se totiž na jednom místě dokonale propojil pomyslný kruh moderních technologií vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů a úsporných opatření, které dovedou tuto energii co nejefektivněji využít.*

Ing. Zdeněk Kulhánek

Obrázky:

Obec Hostětín je téměř nezávislá na vnějších energetických zdrojích. Foto archiv/Turistika.cz

Pasivní dům s fasádním kolektorem na průčelí hostětínského Centra Veronica ukazuje harmonické spojení tradice s moderními technologiemi. Foto autor

Sluneční elektrárna a velkoplošným kolektorem na moštárně. Foto autor

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down