Energetika je v developerských projektech v současnosti zatím málokdy uchopena koncepčně tak, aby se plně využil její potenciál. Přitom ale může být i po ekonomické stránce zajímavou příležitostí. I když legislativně je kolem ní zatím spousta otázek, také díky dotačním titulům se aktuálně otevírá velká příležitost s ní začít. Zpřísňování regulace navíc bude developery stále více nutit do udržitelných řešení, včetně těch energetických. Tak vyzněl průběh semináře časopisu Stavební fórum na téma Energetika v developmentu, jehož partnerem byla advokátní kancelář Frank Bold Advokáti.
Téma semináře úvodem zarámoval Jan Šrytr, expert na energetiku a ředitel specializované skupiny advokátní kanceláře Frank Bold Energy. „Dřív přistupovali developeři k zajištění elektřiny jako k nutnosti, ale tato situace se zásadně mění. Stále více z nich přistupuje k výstavbě šetrně k životnímu prostředí a tak, aby se líbila koncovým uživatelům. I bez této vnitřní motivace ale bude na developery vyvíjet tlak systém regulací a zpřísnění požadavků promítaných do české legislativy a s tím související možnosti podpory,” uvedl. Představil dva praktické způsoby, jak v dnešní situaci mohou developeři energie ve svých projektech vyrábět a distribuovat, a nastínil také dotační příležitosti včetně aktuálního Modernizačního fondu.
O aktuálním právním rámci pro energetiku v developmentu a o takzvaných energetických komunitách, promluvila advokátka Anna Francová. „Takzvaný zimní energetický balíček zahrnující několik legislativních změn má za cíl narovnat postavení některých zákazníků v oblasti energetiky tak, aby už nebyli jen zákazníky, ale mohli sami přispívat k výrobě energie či její distribuci. Obě evropské směrnice, které balíček přináší, se budou pro Českou republiku implementovat do nového energetického zákona, který je zatím ve fázi věcného záměru,” uvedla mimo jiné.
S nutností zvětšit důraz na udržitelnost v developmentu i ve vztahu ke klimatické změně souhlasil předseda představenstva Avrioinvest a předseda správní rady Asociace brněnských architektů a stavitelů Marek Vinter. Podle něj je nejobtížnější najít ideální ekonomický model. Zdůraznil však, že Avrioinvest ho ve svých aktuálních projektech už nalezl a chystá se ho v budoucnu nasazovat do praxe. „Jen si to ještě musíme odpracovat,” řekl Vinter.
Konkrétní projekty, jež kladou důraz na udržitelnost, představil Tomáš Vrbický, zakladatel developerské společnosti NOHO. „Stavíme podle našich tří pilířů: pro lidi vytváříme dlouhodobě kvalitní bydlení, pro duši estetické bydlení a pro životní prostředí udržitelné bydlení. Vnímám to tak, že pokud budeme zacházet s přírodními zdroji nešetrně, lidstvo vyhyne. Současně je ale tento ekologický přístup také ekonomický,” uvedl a zdůraznil, že řada investorů k věci přistupuje tak, že EU přichází s dalšími opatřeními a povinnostmi, on se ale snaží hledat progresivní technologie tak, aby projekty fungovaly co nejlépe. Zákazníci to podle něj oceňují.
Kombinaci různých způsobů využívání a výroby energie využívá pro své projekty společnost JRD Development, jejíž projekty představil specialista zdravého bydlení Petr Valeš. „Například projekt Kapka je pro nás investiční, ale i v něm máme kombinaci jako u jiných projektů – tepelná čerpadla a zemní vrty. Realizujeme také fotovoltaickou elektrárnu pro společnou spotřebu energie. Tady to sice zajistí benefit pro nás, ale v jiných projektech to ocení i koncoví zákazníci,” dodal Valeš.
Součástí udržitelnosti je také certifikace budov, která zajišťuje vysokou kvalitu projektů pro budoucí uživatele. „Ačkoliv se jedná o vyšší investici, velmi rychle se vrátí. Cenná je nejen pro marketing, jak si někteří myslí, ale má reálné dopady, například lidé pracující v takových administrativních budovách mají vyšší produktivitu práce a současně nižší nemocnost,” dokumentoval ve svém vystoupení Jiří Beranovský, ředitel společnosti EkoWatt, která se certifikacemi zabývá.*
Red (Zdroje: Frank Bold Advokáti a Stavební fórum)
Foto archiv/Avroinvest