03.10.2024 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Energii pro výzkumné centrum ELI Beamlines zajišťuje KGJ v kombinaci s fotovoltaikou

Výzkumné laserové pracoviště v Dolních Břežanech ELI Beamlines poskytuje mezinárodním vědeckým týmům možnost využívat nejvýkonnější laserové technologie na světě. Vědci se zde zabývají především zkoumáním interakce světla s hmotou při intenzitě, která je asi 10krát větší než současné dosažitelné hodnoty. Mimořádná vědecká práce s sebou nese extrémní energetickou náročnost, provoz centra vyžaduje 15 tisíc MWh ročně. K dosažení energetické soběstačnosti a výrazné úspoře financí i emisí pomáhá ELI Beamlines  kogenerační jednotka od společnosti GENTEC CHP v kombinaci s fotovoltaickými panely.

ELI Beamlines je součástí vědecko-výzkumné organizace The Extreme Light Infrastructure ERIC, největší a nejvyspělejší infrastruktury pro vysoce výkonné lasery na světě a globálního technologického a inovačního lídra v oblasti vysoce výkonných a intenzivních laserových systémů. Mezinárodní centrum ELI Beamlines vědcům umožňuje provádět průlomový výzkum v oblasti fyziky, materiálové vědy, biomedicíny či astrofyziky. Se svými 630 zaměstnanci z více než 37 zemí světa se jedná o unikátní ekosystém vědců, techniků , chemiků a mnoha dalších specialistů.

Energetická náročnost provozu

Vzhledem k energetické náročnosti centra s roční spotřebou 15 milionů kWh energie (z toho přibližně 11 mil. kWh elektrické energie a 4 mil. kWh plynu), se ELI Beamlines aktivně snaží snižovat svoji spotřebu energie a uhlíkovou stopu. K efektivnějšímu využívání energií a větší udržitelnosti operací centru slouží kogenerační jednotka, 665 fotovoltaických panelů na střeše budovy, náhrada systému pro správu technologického vybavení či výměna centrálních chladicích kompresorů. Kogenerační jednotka o výkonu 530 kW odstartovala svůj provoz 1. května letošního roku a ELI Beamlines dodává nejen elektřinu, ale také teplo. Primárně centrum využívá kogenerační jednotku jako zdroj tepla, plné účinnosti dosahuje však i při využití jako elektrické energie a podporuje tak chod celé budovy. "Naše pracoviště je energeticky náročné. Největší část energie využíváme na zajištění vhodných podmínek pro vědecké technologie a realizaci experimentů. Z tohoto důvodu jsme se zaměřili na optimalizaci energetických řešení a zajištění efektivního a hospodárného provozu v dlouhodobém horizontu. Díky těmto našim aktivitám jsme dosáhli například 50% úspory tepla. Kromě toho jsme také využili fondy EU k zajištění dodávky energií pomocí udržitelných zdrojů a vybudovali jsme na ELI Beamlines kogenerační jednotku v kombinaci s fotovoltaickými panely.

Řešení ve formě kogenerační jednotky se nám velmi osvědčilo. Jde o spolehlivé a flexibilní řešení, které nám poskytuje stabilní dodávky energie i v době, kdy mají kvůli špatnému počasí výpadky solární panely. Díky kogenerační jednotce v kombinaci s fotovoltaikou jsme byli schopni snížit naše provozní náklady,” uvedl Roman Kuřátko, vedoucí oddělení stavební infrastruktury a informačních technologií ELI Beamlines.

Podle Lukáše Dobeše, předsedy rady Sdružení pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech, jsou  kogenerační jednotky flexibilní a nepostradatelnou součástí budoucí energetiky. Instalace těchto jednotek v ELI Beamlines je výborným příkladem jejich využití. V budoucnu může toto centrum bez obtíží přejít na spalování biometanu nebo směsi s vodíkem, což kogenerační jednotka umožňuje.*

/zr/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down