Dne 18. 2. 2022 bylo v Úředním věstníku Evropské unie publikováno Sdělení Evropské komise – Pokyny pro státní podporu v oblasti klimatu, životního prostředí a energetiky na rok 2022 (Pokyny). Pokyny jsou v souladu s iniciativou Green Deal s cílem transformovat unii na společnost s ekonomikou, která efektivně využívá zdroje, zamezí produkci emisí skleníkových plynů a oddělí hospodářský růst od využívání zdrojů.
Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 2/2022.
Pokyny (ve formě sdělení Evropské komise) mají sloužit jako vodítko ohledně posuzování slučitelnosti opatření státní podpory na ochranu životního prostředí, tedy i opatření na ochranu klimatu, a opatření státní podpory v oblasti energetiky komisí.
Pokyny úvodem uvádí, že k dosažení stanovených cílů v oblasti klimatu, energetiky a dopravy bude zapotřebí investovat i do obnovitelných zdrojů energie. Opatření podpory, na které se Pokyny vztahují, zahrnují i podporu na snižování a pohlcování emisí skleníkových plynů, a to i prostřednictvím podpory energie z obnovitelných zdrojů či energetické infrastruktury.
Pokyny stanoví mj. pravidla slučitelnosti pro opatření na podporu všech druhů energie z obnovitelných zdrojů, tedy včetně podpory biopaliv, biokapalin, bioplynu (i biometanu) a paliv z biomasy. Tato podpora je podmíněna souladem s kritérii udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů podle směrnice (EU) 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů a jejími prováděcími akty, popř. akty v přenesené pravomoci. Pokud Pokyny zmiňují bioplyn, rozumí jím bioplyn definovaný v čl. 2 bodu 28 této směrnice, tj. plynná paliva vyrobená z biomasy.
Jelikož výroba biopaliv z potravinářských a krmných plodin může vytvořit dodatečnou poptávku po půdě a vést k rozšíření zemědělské půdy do oblastí s velkou zásobou uhlíku s následkem dalších emisí skleníkových plynů, směrnice (EU) 2018/2001 omezuje množství biopaliv, biokapalin a paliva z biomasy na bázi potravinářských a krmných plodin, které se započítává do cílů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů. Některá opatření podpory mohou zhoršit nepřímé negativní externality, proto má komise za to, že státní podpora biopaliv, biokapalin, bioplynu a paliv z biomasy přesahující limity, které určují jejich způsobilost pro výpočet hrubé konečné spotřeby energie z obnovitelných zdrojů v dotčeném členském státě, pravděpodobně nebude vykazovat pozitivní účinky, které by mohly převážit nad negativními.
Pokyny stanoví podmínky pro podporu na snižování a pohlcování emisí skleníkových plynů, včetně podpory obnovitelných energií. Stanoví pravidla slučitelnosti opatření týkajících se energie z obnovitelných zdrojů i pravidla slučitelnosti pro opatření podpory, která zahrnují širokou škálu technologií zaměřených primárně na snížení emisí skleníkových plynů.
Podporu biopaliv, biokapalin, bioplynu (včetně biometanu) a paliv z biomasy tak lze schvalovat pouze v rozsahu, v jakém jsou podporovaná paliva v souladu s kritérii udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů stanovenými směrnicí (EU) 2018/2001 a jejími prováděcími akty nebo akty v přenesené pravomoci. Prostřednictvím těchto kritérií se chrání biologická rozmanitost, zejména původní lesy, mokřady, kvalita půdy a organický uhlík v ní. Suroviny pro výrobu biopaliv a bioplynu mají zohledňovat zásady hierarchie způsobů nakládání s odpady.
Komise zamýšlí od konce roku 2027 hodnotit Pokyny z hlediska jejich účinnosti, účelnosti, relevance apod. Kdykoli může rozhodnout o jejich změně, bude-li to nutné z politických či jiných opodstatněných důvodů.*
(Zdroj: JUDr. Helena Doležalová, Ph.D.)
Foto archiv/Fotolia