V hlavním sále sídla Senátu Parlamentu České republiky byly v půli listopadu za účasti ministrů a senátorů uděleny ceny vítězům prvního ročníku soutěže Komunální politik roku. Soutěž letos v květnu vyhlásily redakce časopisu Moderní obec a jeho vydavatel, společnost Profi Press s. r. o. Spolupořadateli soutěže byly Svaz měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR.
Soutěžilo se v osmi kategoriích: Sociální projekt roku, Děti a rodiče, Sport a veřejné zdraví, Kulturní, společenská a vzdělávací činnost, Odpadové hospodářství, Veřejná zeleň, Dopravní projekt roku a Ekologický projekt roku. Odborná hodnotitelská komise vybírala téměř ze sedmi desítek zajímavých projektů z měst a obcí celé České republiky. Posuzovala jednak smysl projektů a jejich využití, ale zejména společenský a ekonomický přínos městu či obci, případně celému regionu.
Cenu za mimořádné projekty v jednotlivých kategoriích si odneslo osm starostek a starostů z celé České republiky. Z nejúspěšnějších projektů pak komise vybrala celkového vítěze – Komunálního politika roku 2015. Stal se jím Petr Halada, starosta obce Kamýk nad Vltavou na Příbramsku s projektem WOSA – výchovou a vzděláváním k občanské společnosti.
Vítězem v kategorii Ekologický projekt roku se stal starosta obce Mšena Martin Mach za projekt Snížení energetické náročnosti základní školy (ZŠ) Mšeno. Budova školy pochází z roku 1928. V roce 2004 byla provedena rekonstrukce fasády, s dílčím zateplením jednotlivých konstrukčních částí budovy, vybudování dešťové kanalizace a komplexní rekonstrukci kotelny, avšak bez významnějšího dopadu na spotřebu energie. „Bylo náročné zajistit snížení prostupu tepla obálkou budovy a přitom nesnížit architektonickou hodnotu objektu. Škola, jedna z dominant města, je v návrhu na zapsání do seznamu kulturních památek,“ uvedl Martin Mach. Opatření spočívala ve změně topného média a automatizaci provozu. Jako palivo byla zvolena dřevní štěpka. „Štěpku si vyrábíme z větví z údržby městské zeleně a soukromých zahrad, případně z klestu z lesní těžby v městském lese. Větve sbíráme celoročně, v letních měsících štěpkujeme a palivo uskladníme. Parametry štěpky určily i podmínky pro výběr kotle – musí efektivně spalovat štěpku do vlhkosti až 50 % a velikosti až 10 cm,“ popsal projektu starosta. Kromě nižších emisí přineslo řešení obcí také o dvě třetiny nižší náklady na vytápění školy. Zároveň se vyřešil problém, co s odpadním dřevem. Ekonomika vytápění školy také již není závislá na aktuálních cenách komerčních dodavatelů paliv a stále se ji daří zlepšovat (v minulé topné sezoně vyráběli jeden GJ za 300 Kč).
Vítězové si odnesli křišťálové srdce vyrobené skláři z Nového Boru, diplom a šek na 20 tisíc Kč, celkový vítěz pak k diplomu a křišťálovému srdci obdržel ještě šek na 50 tisíc Kč.
„Vítězové jsou vlastně všichni,“ uvedla ve svém projevu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která nad soutěží převzala záštitu. Patronát nad soutěží převzal předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR Miloš Vystrčil.*
Ave
Informace byla zveřejněna v časopise Energie 21 č. 6/2015.
Obrázek:
Ceny za Ekologický projekt roku převzal starosta města Mšeno Ing. Martin Mach z rukou ministra životního prostředí Richarda Brabce a ředitele společnosti Ecobat Petra Kratochvíla (vpravo)